logo

ATATÜRK HAVALİMANINDA TAKSİCİLER EYLEM YAPIYOR

t1

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi üyeleri yeni yılla birlikte trafik sigortasına yapılan zamları protesto etmek için, araçlarına döviz yapıştırdı. Taksicilerin yeni yılda gelen zamlarla en yüksek trafik sigortası pirimini ödediğini savunan Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi, Başkanı Fahrettin Can, yetkililerden kendilerine yardım etmesini istedi.

t3

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi üyeleri trafik sigortasına yapılan zamları protesto etmek için araçlarına ve Taksiciler Kooperatifi binasına “Trafik sigortasındaki fahiş fiyatlara hayır” yazan dövizler yapıştırdı. Para kazanamadıklarını öne süren taksiciler yetkililerden yardım istedi. Trafik sigortası pirimlerinin normal bir seviyeye indirilmesini istediklerini söyleyen  Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi, Başkanı Fahrettin Can, “ Biz geçen senede bu yüksek ücretlerden zorunlu trafik sigortası adı üzerinde biz bunlardan şikayetçiydik.  Eskiden milyonluk araçlar,özel araçlar yani trilyonluk araçlar, dört yüz beş yüz bin lira sigorta poliçesi öderken, biz bin 500 lira ödüyorduk. Şimdi ise özel araçlar bin 500 lira oldu. 4 bin 500, 5 bin hatta 8 bin liraya kadar çıkan pirimler ödemek zorunda kalıyoruz. En düşük ödemek zorunda kalan arkadaşımız 5 bin 500 lira sigorta pirimi ödemek zorunda kalıyor” dedi.

t2

Trafik sigortası pirimlerinin çok yüksek olduğunu söyleyen Can,  “Zaten bu araçların normal değeri  8-10 bin lira. Biz 8-10 bin lira trafik sigortası pirimi ödeyemeyiz. Bunun altından kalkmamız mümkün değil. Bizim bu külfetin altından kalkmamız mümkün değil. Sebebine gelince şöyledir, bizim yaklaşık 36-37 aydır, Büyük Şehir Belediyesinden aldığımız zam yüzde 6 – 7 dır. Yani bu senede daha zam almadık. Bizim taksimetreye aldığımız yıllık zam oranımız yüzde beş dır. Ama sen trafik sigortalarına yüzde üç yüz, yüzde dört yüz zam yaparsan biz bunun altından kalkamayız. Her yıl trafik sigortasına yüzde üç yüz,yüzde dört yüz zam yapacaksın  ama taksimetreye yüzde beş zam yapacaksın biz bunun altından kalkamayız. Peki biz bunu nereden alıp ne şekilde ödeye biliriz. Biz bu trafik sigortalarının normal bir seviyeye getirilmesini bekliyoruz. Biz bu seviyeye getirilmesini bekliyoruz. Yani bu standardın düşürülmesini bekliyoruz. Biz piyasada özel araçlar ne kadar trafik poliçesi ödüyorsa bizde o kadar ödeyelim.  Sonuçta bizde amme hizmeti yapıyoruz. Biz yetkililerden, şunu bekliyoruz. Biz bir kere kötü şöför iyi şöför, dikkatli şöför dikkatsiz şöför diye ayrılmasını bekliyoruz. İyi şöför dikkatli şöför  az kaza yapın şöför az pirim ödemeli , kaza yapan şöför çok pirim ödemeli. Bu özel araçlarda da taksilerde de aynı olması gerekir. Kaldı ki biz taksiciler amme hizmeti yapıyoruz.Bizim trafik sigortası primlerimizin özel araçlardan daha düşük olması lazım. Bunların mutlaka adil bir şekilde düzenlenmesini bekliyoruz. İlgililere buradan sesleniyoruz” dedi.

TURİST SAYISINDA AZALMA YOK

Sultanahmet meydanında yaşanan canlı bomba olayından sonra Türkiye’ye gelen turist sayısında düşüş olmadığını söyleyen Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi, Başkanı Fahrettin Can, “ Şu ana kadar gözle görülür bir düşüş yok çok şükür. Sadece mevsimsel bir azalma var. Terör dünyanın  düşmanı. Terör tüm dünyada var. Bizim ülkemizde de var. Biz bunları şiddetle kınıyoruz. Bu eylemeleri yapan insanlar genelde yabancı uyruklu insanlar. Bunları şiddetle kınıyoruz “ dedi.

t4

Yaklaşık beş yıldır Atatürk Havalimanında taksicilik yaptığını söyleyen Selçuk Elmasoğlu, “Primlerimiz çok yüksek. Pirimler ciddi boyutlara rakamlara ulaşmakta. Yetkililerden isteğimiz iyi şöför kötü şöför olarak ayarlanmasını veya uçakların kaza yapıp yapmadığına göre kaza oranlarına göre poliçe hazırlanması. Biz taksiciler amme hizmeti yaptığımız için bunların göz önünde bulundurularak değerlendirilmesini istiyoruz yetkililerden. Hükümetimizden. Kamuoyuna duyurmak için de araçlarımızın arkasına duyuru astık” dedi

Trafik sigortasında inanılmaz bir artış olduğunu söyleyen Mehmet Yılmaz,” Trafik sigortasında inanılmaz bir artış var. Bu artıştan son derece rahatsızız biz taksiciler olarak. Bunu yetkililere duyuruyoruz. Lütfen bu konuyla ilgilensinler. Trafik sigortasında indirime gitsinler. Fiyatlar çok yüksek çok fahiş. Lütfen rica ediyoruz. Lütfen rica ediyoruz. Zaten işlerimiz çok düştü çok kısıtlı. Burası uluslar arası bir havalimanı. Bütün yolculara çok güzel bir hizmet veriyoruz. Buradan büyüklerimize söylüyorum buradan para kazanmıyoruz. Lütfen trafik sigortasında bir indirime gitsinler. Bununla lütfen ilgilensinler” dedi.

 

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Etiketler: » »
Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments