logo

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA YAKALANDI! GÖRENLER ŞOK OLDU

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yolcunun valizinden çıkanlar şoke etti. Gergedan boynuzu kaçakçılığı yapılmak istenmesi Atatürk Havalimanı’nda gümrük engeline takıldı. Gümrük Memurları Güney Afrika’dan İstanbul’a gelen bir yolcunun Atatürk Havalimanı’nda bıraktığı valizi X-Ray cihazına koymasının ardından ortaya çıkan görüntüyle şoke oldu. Yapılan incelemenin ardından gergedan boynuzlarının piyasa değerinin 12 Milyon TL olduğu öğrenildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı tarihinde ilk kez gergedan boynuzu yakalandı. Edinilen bilgilere göre Güney Afrika’dan İstanbul’a gelen bir yolcu yakalanacağını anlayınca gergedan boynuzlarının bulunduğu çantayı almadan çıktı. Bırakılan çantalardan şüphelenen Gümrük memurları çantaları x-ray cihazına koydu. Daha sonra çantaları açan gümrük memurları, çantanın içinde özel sarılmış 9 adet gergedan boynuzu gördü. Gördükleri karşısında şoke olan gümrük memurları yolcuya ulaşmaya çalışıyor. Yakalanan gergedan boynuzlarının piyasa değerinin 12 Milyon TL olduğu öğrenildi.

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Nesli tükenme tehlikesi altında olan gergedanlar, özellikle boynuzları Asya’nın bazı bölgelerinde yüksek fiyatlarla alıcı buluyor. 2008’den bu yana, binden fazlası Güney Afrika’da olmak üzere 6 binden fazla nesli tükenme tehlikesi altında olan Afrika gergedanı kaçakçılar tarafından boynuzları için öldürüldü. Uzakdoğu’da gergedan boynuzunun kilosu altın fiyatından da yüksek. Gergedan boynuzu Uzak Doğu tedavi yöntemlerinde önemli bir yer tutarken dekorasyon amaçlı olarak da alıcı buluyor. Gergedan boynuzları kilosu 60 bin dolardan satılıyor.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments