logo

AVRUPA’YA SEYAHAT EDECEKLER DİKKAT !

SHGM Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşları uyarıcı, çok önemli bir duyuru yayınladı.

Duyuruda Schengen Vize Yönetmeliğindeki değişiklikler konusunda vatandaşlar uyarıldı.

pasaport

Uyarı genelgesinde, “Dışişleri Bakanlığından alınan 28.02.2015 tarih ve 7496568 sayılı yazı kapsamında, Schengen Vize Yönetmeliğine ilişkin kurallar aşağıdaki gibidir;

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve AB’ye üye olmaya İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein de Schengen bölgesine dahildir.

Schengen Vize Yönetmeliğİ uyarınca, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken vizenin alındığı ülkeye giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin, İtalya’nın Temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya temsilciliklerinden alınan vize ile önce İtalya’ya giriş yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

Ayrıca Schengen ülkeleri SIS adı verilen Schengen Information System veri tabanından yaralanılmakta olup, bu veri bankasında Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer almaktadır ve üye ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına açıktır” denildi.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments