logo

BAKAN IŞIK KUŞ GÖZETLEME RADARINI İNCELEDİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gebze’deki Milli Gözetleme Radarı’nı (MGR) yerinde inceleyerek yetkililerden detaylı bilgi aldı.

Bakan Işık, TÜBİTAK ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ)’nün birlikte ürettiği Kuş-Uçak Çarpışması Önleme Radarı (KUŞRAD) Projesi’ni yerinde inceledi. Işık  “Hava Trafik Kontrol Birincil Gözetleme Radar (PSR) Sistemi” ile Milli Gözetleme Radarı’nı (MGR) da gezdi.

bakan_kus radarı

BAKANA DETAYLI BİLGİ VERDİLER

Yetkililer Bakan Işık’a PSR’nin 14-16 Ocak 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen kabul testlerinden başarı ile geçtiği bilgisini verdi. Bu sistem sayesinde sivil veya askeri havalimanlarında yerli donanım ve yazılım kullanılarak hava trafik kontrolünün sağlanabileceği ifade edildi.

thy_kuslar

MGR’nin kabulünün ise 16 Ocak 2015’te tamamlandığı kaydedildi.  Bakan Işık, TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesindeki Milli Gözetleme Radarı’nın, yurtdışı eşdeğerleri ile benzer özellik ve kabiliyetlere sahip olduğunu vurgulayarak, yedekli MGR sistem maliyetinin 1,9 milyon dolar civarında olacağını söyledi.

Türkiye’nin her alanda milli kaynaklarını seferber ettiğini anlatan Işık, “Milli tankımız, helikopterimiz, füzemiz gibi bir çok projenin ardından Milli Gözetleme Radarı’nı da faaliyete geçirdik. Projede emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?