logo

BAŞAKŞEHİR’İN DRONE’U TARTIŞMA BAŞLATTI

drone_basak

Kaçak yapılarla mücadele etme kararı alan Başakşehir Belediyesi’nin uçuracağı drone’ların Atatürk Havalimanı trafiğinde uçakların kalkış ve iniş güzergahında olması tartışmaya yol açtı.

İnsansız Hava Aracı (İHA), olarak adlandırılan, yerden ve uzaktan kumanda edilen Drone ile kaçak yapılarla mücadele etme kararı alan Başakşehir Belediyesinin uçuracağı hava araçlarının Atatürk Havalimanı trafiğinde uçakların kalkış ve iniş güzergahında olması tartışma yarattı.

Başakşehir Belediyesi yetkilileri projenin henüz pilot uygulama aşamasında olduğunu belirterek, “Henüz uçuş güvenliğini etkilemeyecek şekilde alçak irtifada deneme uçuşları yapıyoruz. Yeni yılda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvurarak uçuş izni alacağız” dediler.

Başakşehir Belediyesi’nin, kaçak inşaat yapanlara karşı mücadelede insansız hava aracı ‘Dron’ları kullanma kararı üzerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü yetkilileri de bu araçların kullanılmasının uçakların iniş ve kalkış güzergahlarında görevlendirilmesinin büyük sakıncalar doğuracağını söylediler.

SHGM’DEN İHA’LAR İÇİN YENİ TWEET

Bu arada Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de bugün resmi internet sitesinden İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı’nın ( SHT-İHA) görüşe açıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı: ” Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin operasyonlarını, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, İHA’ların uçuşa elverişliklerine dair hususları ve İHA operasyonları sırasında verilecek hava trafik hizmetlerine ilişkin usul ve esasları belirleyen İnsansız Hava Araçları Talimatı (SHT-İHA) değişikliği görüşe açılmıştır”
Bahçeşehir Fen Lisesi öğrencilerinin, Başakşehir Belediyesi Living Lab (Yaşam Laboratuvarı) bünyesinde geliştirdikleri İnsansız Hava Aracı Dron ile, ilçe sınırları içinde kaçak yapı, inşaat denetim ve kontrolleri ile usulsüz hafriyat dökümlerine karşı mücadelede kullanılacağı açıklanmıştı.

BELEDİYE BAŞKANI UYSAL AÇIKLAMA YAPTI

İnşaat denetim ve kontrollerinde drone kullanılması için çalışmalar yapıldığını kaydeden Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise, proje kapsamında aracı kullanacak olan zabıta ekiplerine eğitim verileceğini söyledi. Uysal
“Başakşehir’de inşaat ve emlak faaliyetleri yoğun olarak sürüyor. İnşaatların denetimi ve kaçak inşaat yapımının engellenmesi için zabıta ekiplerimiz gece-gündüz çalışıyor. Ancak sınırlarımız çok geniş. Ekiplerimizin inşaat denetimi, izinsiz hafriyat dökümü ve kaçak inşaat mücadele çalışmalarını desteklemek için insansız hava aracı dronları da kullanacağız. Bununla ilgili ekiplerimize eğitim planladık. Yeni yılda çalışmalar başlayacak. İlk eğitimi kaçak yapılarla mücadele edecek olan Başakşehir Belediyesi Zabıta ve Bilgi İşlem personeli alacak. Personel, simülatör, model uçaklar üzerinde uygulamalı bilgiler ve teknik bilgiler hakkında detaylı bir eğitimden geçirilecek. Böylece Başakşehir havadan da kontrol edilmiş olacak” diye konuştu.

 

Faik Kaptan/DHA

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?