logo

BİRPINAR : “UÇAĞA DEĞİL ÖLEN KUŞLARA ÜZÜLÜYORUM !”

kus

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, kuş-uçak çarpışmalarıyla ilgili Twitter’dan örnek bir paylaşımda bulundu.

TÜRK HAVA YOLLARI’NA AİT BOEİNG 738 TİPİ UÇAK NEVŞEHİR KAPADOKYA HAVALİMANI’NA İNİŞİ SIRASINDA KUŞ SÜRÜSÜNÜN ARASINA GİRDİ. UÇAĞIN BURUN VE KANATLARINDA HASAR OLUŞTU. (İHA/NEVŞEHİR-İHA)

Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Nevşehir seferini yapan yolcu uçağı inişi sırasında kuş sürüsüne çarptı. Dün yaşanan olayda çarpışma sonrası “Burhaniye” isimli TK 2004 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi uçağın burun kısmında maddi hasar oluşurken uçak, Nevşehir Havalimanı’na sorunsuz bir şekilde iniş  gerçekleştirdi. Konuyla ilgili Twitter’dan bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, “Kuş Sürüsünün çarptığı Uçağın haline üzülüyor millet.. Uçak kuşlara çarpmış… Kaç tane kuş öldü ben de onu düşünüyorum!” mesajını paylaştı. Birpınar’ın bu örnek davranışı kamuoyunda takdirle karşılandı.

TÜRK HAVA YOLLARI’NA AİT BOEİNG 738 TİPİ UÇAK NEVŞEHİR KAPADOKYA HAVALİMANI’NA İNİŞİ SIRASINDA KUŞ SÜRÜSÜNÜN ARASINA GİRDİ. UÇAĞIN BURUN VE KANATLARINDA HASAR OLUŞTU. (İHA/NEVŞEHİR-İHA)

PROF. DR. MEHMET EMİN BİRPINAR KİMDİR ?

birpinar_iceri

Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, 1966 yılında Konya’da doğdu. 1988 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalında tamamladı. 1991 yılında İtalya Perugia Üniversitesi’nde Su Kaynakları; 1994 yılında ise Hollanda Delft Teknik Üniversitesi’nde Hidroloji alanında yüksek lisans derecesi elde etti. 2009 yılında Profesör unvanını alan Prof. Dr. Birpınar, halen Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. Bu görevden önce 2011-2012 yılları arasında İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü; 2003-2011 yılları arasında İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürü olarak görev yaptı. Kısa adı Barselona Sözleşmesi olan Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi’nin 2013 yılı Aralık ayında İstanbul’da gerçekleştirilen 18. Taraflar Toplantısında 2014-2016 dönemi için Büro Başkanı seçildi. 9 Nisan 2015 tarihinde Prof. Dr. Birpınar ayrıca, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi uyarınca gerçekleştirilen uluslararası iklim değişikliği müzakerelerinde Türkiye’yi temsil etmek üzere başmüzakereci olarak görevlendirildi. Su Mühendisliği Araştırma ve Geliştirme Merkezi (WERDEC), Uluslararası Su Mühendisliği ve Araştırma Derneği (IAHR), İnşaat Mühendisleri Amerikan Cemiyeti’nin (ASCE) kurucu üyesi olan Prof. Dr. Birpınar, çeşitli dernek ve vakıflarda yönetim kurulu üyesidir. Bilimsel dergilerde, ulusal ya da uluslararası kongrelerde, yüzden fazla makale, bildiri vs. yayınlamış olup, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı da yapmaktadır.

Kaynak: Zaman

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?