logo

BTA AMASYA KÖY SOFRASINI HAVALİMANINA TAŞIDI

sadettin_cesur_amasya

Tadında Anadolu, Anneler Günü’nü Arı Kadınlar ile kutladı

Anadolu yemek kültürünün mirasını korumak, geliştirmek ve tanıtmak fikriyle doğan Tadında Anadolu, Anneler Günü için özel bir etkinlik düzenledi.

sadettin_cesur_amasya1

5-6-7 Mayıs tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali’nde bulunan Tadında Anadolu restoranında gerçekleştirilen etkinlikte Amesia Çalışan Arı Kadınlar Grubu’nun hazırladığı Amasya yemekleri ve yöresel ürünler misafirlerin beğenisine sunuldu.

BTA_AriKadinlar_1

Etkinlikle ilgili konuşan BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur, “Tadında Anadolu markamızla Anadolu mutfağının yöresel zenginliklerini herkese duyurmak, yok olmaya yüz tutan ürünlerini yaşatmak amacıyla yola çıktık ve her zaman yerel üreticileri destekleyen bir anlayış benimsedik. Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin titizlikle hazırladığı yöresel ürünleri toplayarak tüketicilerle buluşturuyoruz. Anneler Günü özelinde kadın üreticilerle bir arada olmaktan ve onların gelişimine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

IMG_7580

Üç gün süren etkinlikte çömlekte keşkek, tavuklu herse, haluçka, pezik sapı turşusu, cevizli bat, kuzu etli madımak aşı gibi Amasya mutfağının özel tatlarıyla adeta bir lezzet şöleni yaşandı. Ayrıca yine Amesia’nın ürettiği yaş tarhana, kuşburnu marmelatı, küp çökelek, haşhaşlı çörek, katık, alıç marmelatı, katmer peyniri, madımak konservesi, alıç sirkesi, kabaklı pancar pekmezi, sap turşusu gibi 50’nin üzerinde yöresel ve doğal ürün de büyük ilgi gördü.

sadettin_cesur_ari_kadinlar

Tadında Anadolu’nun misyonu ve sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde yapılan etkinlikte yer alan Amesia Çalışan Arı Kadınlar Grubu, toplumsal ve ekonomik hayatın içinde üreterek var olmak isteyen kadınları desteklemek amacıyla Amasya’nın Merzifon, Gümüşhacıköy ve Suluova ilçelerine bağlı bazı köylerden seçilen 16 üretici temsilcisiyle kuruldu.

IMG_7577

Arı kadınların köy hanımlarının hayatını ve ürettikleri yemekleri simgeleyen yumurta kabuğundan yapılmış biblolar, Tadında Anadolu’yu gezenlerin büyük ilgisini çekti. BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur, yumurta kabuklarından çok anlamlı bir geri dönüşüme imza atan arı kadınlarını tebrik etti.

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments