logo

BURSA’DA HAVACILIK BÜYÜYOR!

Bursa  Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan BURULAŞ tarafından Gemlik-Haliç arasında ilk adımı atılan amfibik uçakla yapılan seferler, Marmara ve Ege’ye de uzanıyor. Yunuseli Havaalanı’nın Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin ardından karadan denize seferlere başlayan BURULAŞ uçakları Çanakkale seferlerinin ardından yarın Haliç’ten İzmir’e yolcu taşımaya başlayacak.

Kent içi ulaşımın yanı sıra geçtiğimiz yıllarda İstanbul’a deniz otobüsü seferleri başlatarak bölgeye açılan BURULAŞ,  hava ulaşımını da bölgeye yayıyor.  Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan 8-12 yolcu taşıyabilen denize ve karaya da inme ve kalkma özelliğine sahip uçaklar ile hafta için her gün Bursa’dan üç kez Haliç’e 25 dakikalık bir uçuşla  yolcu taşıyor. Bu uçaklarda can güvenliğinin en üst düzeyde olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yolcularımız uçaklar ile karadan havalanıyor. Uçarak Haliç’te denize iniyor. Denizde bir süre gittikten sonra yolcuları indiriyor. Aynı uçak yolcuları aldıktan sonra Haliç köprüsünün altından geçip havalanarak Bursa’da Yunuseli Havaalanı’na iniyor” dedi.
Yunuseli-Haliç arasındaki kişi başı yolcu taşıma ücretinin 150 lira olduğunu belirten Altepe, biletlerin internet üzerinden önceden alınması halinde fiyatın 120 liraya kadar düştüğünü belirtti. İstanbul’dan bu uçaklar ile Çanakkale’ye haftanın üç günü karşılıklı olarak yolcu taşıdıklarını ifade eden Altepe, bugünden itibaren İstanbul’dan İzmir Alsancak Havalimanı’na da yolcu taşıyacaklarını açıkladı. Çanakkale’ye kişi başı yolcu ücretinin 199,  gidiş- dönüş alındığı zaman bu ücretin 383 liraya düştüğünü belirten Altepe, İstanbul’dan İzmir’e kişi başı yolcu taşıma ücretinin 250 lira olarak belirlendiğini sözlerine ekledi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi deniz uçağı seferlerinin yanı sıra Helitaksi projesi ile Bursa’dan İstanbul’da Atatürk Havalimanı, Şişli ve Kadıköy’e 475 liraya yolcu taşıyor. Büyükşehir Belediyesi İDO’ya rakip olarak kurduğu BUDO ile toplam her gün İstanbul-Bursa arasında 5 bin yolcuya hizmet veriyor.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments