logo

“CANLI BOMBALARI TANIMIYORUM”

riza_coskun

Atatürk Havalimanı’ndaki saldırı kapsamında gözaltına alınanlardan Rıza C. savcılık sorgusunda, “Canlı bombaların hiçbiriyle tanışmadım, onlarla yüz yüze gelmedim, herhangi bir yardımda bulunmadım” dedi.

Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısı kapsamında gözaltına alınanlardan Rıza C. savcılık sorgusunda, “Canlı bombaların hiçbiriyle tanışmadım, onlarla yüz yüze gelmedim, herhangi bir yardımda bulunmadım. Ben saldırı esnasında saldırıda bulunanlara refakat etmedim” dedi.

Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran akşamı gerçekleşen terör saldırısı sonucu 45 kişi hayatını kaybetti. 239 kişi yaralandı. Saldırı sonrasında yapılan soruşturma kapsamında 37 kişi gözaltına alındı. İlk operasyonda gözaltına alınan 13 kişi ile birlikte tutuklanan Rıza C., Bakırköy Adalet Sarayı’ndaki sorgusunda suçlamaları kabul etmedi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığındaki sorgusunda birlikte gözaltına alınıp aynı suçlamalarla tutuklanan Selman S. ile birlikte müteahhitlik yaptığını söyleyen Rıza C., İstanbul’da 10 yıldır yaşadığını ve illegal yollardan yurt dışına çıkış yapmadığını belirtti.

Saldırıyı gerçekleştirenlerle bir gün önce telefonla görüşme iddiasını kabul etmeyen Rıza C. canlı bomba saldırısını gerçekleştiren teröristlerden biriyle görüşülen ankesörlü telefon kartının aracında bulunmasına ise, “Şarjım bitmişti, ankesörlü telefonla arama yapmak için kartımı sokarken bu kartı içinde buldum. Bulduğum kartı takıp arama yapmadım. Öylece aracımın içinde kaldı. Bahse konu kart bana ait değildir” dedi. İfadesinde geçmişte Ülkü Ocakları ve Alperen Ocakları’nda faaliyetlerde bulunduğunu da belirtti.

Sorgusunda saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin kendisini Pendik’te ziyaret ettiği iddiasını kabul etmeyen, Rıza C. “Pendik’e neden geldiklerini bilmiyorum. Şahıslarla görüşmedim. Atatürk Havalimanı saldırısını gerçekleştiren canlı bombaların hiçbirini tanımıyorum. Hiçbir zaman yüz yüze gelmedim, herhangi bir yardımda bulunmadım. Saldırı esnasında saldırıda bulunanlara refakat etmedim. Bu tarafta iftarda olduğum için telefonum baz istasyonunda o şekilde görünmüştür” şeklinde konuştu.

Birlikte gözaltına alınan 9 şüpheliyi tanıdığını belirten Rıza C. “IŞİD terör örgütüyle herhangi bir bağlantım yoktur. Ancak Enver A., Suriye’ye gidip geldiği için birkaç ay beni gözaltına almışlardı. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Rıza C., gözaltına alındığı 13 kişi ile birlikte 3 Temmuz 2016 tarihinde, “Silahlı terör örgütü üyeliği” ve “Tasarlayarak adam öldürmeye iştirak” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. 4 Temmuz 2016 tarihinde ise 17 kişi, “Silahlı terör örgütü üyeliği”, 10 Temmuz 2016 tarihinde de 7 kişi, “Silahlı terör örgütü üyeliği” ve “Tasarlayarak adam öldürmeye iştirak” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanan 37 kişiden 15’ü Türk, 1’i Çeçenistan doğumlu haymatlos (vatansız) 21’i ise yabancı uyruklu.

Kaynak:Cihan

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?