logo

CANLI ORGAN TAŞIYAN UÇAĞA KULEDEN İNİŞ ÖNCELİĞİ (ÖZEL)

Organ naklinde zamanla yarışılırken, bağışlanan organları taşıyan Türk Hava Yolları’nın İzmir-İstanbul seferini yapan uçağının pilotu, hava trafiğinin en yoğun olduğu saatlerde Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi ile organ taşıdığı bilgisini paylaşınca, uçağa iniş önceliği verildi.

Naklin yapılacağı hastaneye, organın ulaşmasında yoğun çaba harcandı. Pilotun kule görevlilerini bilgilendirmesi an be an ses kayıtlarına yansıdı.

tuwdı ıfjls 23

Organ naklinde zamanla nasıl yarışıldığı, Cuma günü yaşananlarla bir kez daha ortaya çıktı. Organ nakli taşımacılığında dakikalar dahi çok önemli olurken organ naklinin yapılacağı hastaneye en hızlı şekilde zamana karşı yarışılıyor. Özel saklama kaplarında özel sıvılar içinde korunarak, ameliyatlara ulaştırılan her organın nakli sırasında farklı dayanma süresi bulunuyor. Bağışlanan organların en kısa zamanda naklinin sağlanması gerekiyor. Bunun içinde bir şehirden başka bir şehre organların naklinde gerek ambulans gerekse yolcu uçaklarında da zamana karşı yarışılıyor. Cuma öğlen saatlerinde İstanbul’da başlayan gök gürültülü yağmurun etkili olduğu saatlerde elektrik yüklü bulutlara pilotlar yakalanmamak adına Atatürk Havalimanı’na iniş için yaklaşma yapamadı ve havada tur atmak zorunda kaldı. Buna yoğun uçuş trafiği de eklenince uçaklar iniş için daha çok bekledi.

ORGAN-NAKLİ2.

PİLOT ACİL KODUYLA ARADI, KULE İNİŞ İÇİN ÖNCELİK VERDİ !

Yoğun uçuş trafiğinde iniş için Marmara Denizi üzerinde bekleyen, İstanbul’da bir hastaya nakledilecek organ taşıyan THY’nin İzmir-İstanbul uçuşunu yapan Airbus 321 tipi uçağın pilotu, Atatürk Havalimanı Kontrol Merkezi’ne organ taşıdığı bilgisini paylaştı. Bunun üzerine uçuş trafiğini düzenlemek için büyük çaba harcayan kontrolör, iniş için beklemekte olan TK2325 sefer sayılı uçağa iniş önceliği verdi ve iniş sırasına aldı. Uçağın İstanbul’a inişi sonrası görevliler taşıdıkları organı, nakil bekleyen hastanın bulunduğu hastaneye acil olarak götürdü.

ahl_kule-1

Pilotun kule görevlilerini bilgilendirmesi an be an ses kayıtlarına da yansıdı. Pilot,”Efendim bir önceki frekansta da belirtmiştik.Canlı organ taşıyoruz. Bilgi amaçlı söylüyorum” diye bilgilendirmede bulundu. Bunun üzerine hava trafik kontrolörü, “Anlaşıldı efendim hold’ingi(uçağın olduğu yerde beklemesini) iptal ediyorum. Direkt 6 bin feet’e(1800 metreye) alçalın. Acele alın 6 bin feet’i. Beklemesiz direkt 798 civarı olacak” dedi. Bu konuşmanın ardından uçak havalimanına sorunsuz indi.

İŞTE O TELSİZ KONUŞMALARI:

 

APRON24.COM/ÖZEL 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?