logo

ÇARPIŞMA YAZILIMI GÜNCELLEMEK ZORUNLU

UÇAKKK

Avrupa Komisyonu tarafından havada çarpışmaları önlemek için ortak hava sahası kullanım gereksinimlerini ve işletme prosedürlerini belirleyen gereklilikler bir genelge ile yürürlüğe girdi.

Buna göre Avrupa hava sahasında operasyon gerçekleştirecek ve özellikleri genelgede belirtilen hava araçlarının (sivil veya devlet hava aracı) mevcut çarpışma önleme yazılımlarının “ACAS II versiyon 7.1” kapsamında güncellenmesi gerektiği belirtildi.

1 Aralık 2015 tarihi itibari ile bu yazılım ile güncellenmeyen hava araçları Avrupa hava sahasında operasyon gerçekleştiremeyecekleri belirtildi. Genelgeye göre 2001 yılında Yaizu’da (Japonya) ve 2002 yılında Überlingen’de (Almanya) meydana gelen kazalar da dâhil olmak üzere, havada emniyet mesafelerinin kaybolduğu bir dizi karşılaşmaların oluşması nedeniyle mevcut havada çarpışmaları önleyici sistem yazılımlarının yükseltilmesi ihtiyacını ortaya çıkardığı duyuruldu.

Bu kapsamda yapılan çalışmalar neticesinde, mevcut havada çarpışmaları önleyici sistem yazılımlarıyla uçuş saati başına 2,7×10-8 olasılıkla hava çarpışması riskinin ortaya çıktığı sonucuna varıldığı bundan dolayı mevcut “ACAS II 7.0” versiyonu için kabul edilemez bir emniyet riski olduğunun ön görüldüğü belirtildi.

SON YAZILIM YÜKLENSİN!

Avrupa hava sahasında uçan bütün hava araçlarının havada çarpışmalarını önlemek amacıyla, havada çarpışmaları önleyici sistem (ACAS II) ile ilgili olarak yeni bir yazılım versiyonuna güncellenmesi gerektiği ifade edildi. Mümkün olan en yüksek emniyet standartlarının sağlanması maksadıyla zorunlu taşıma gereksinimi kapsamına girmeyen, ancak bu genelgenin yürürlüğe girmesinden önce ACAS II ile donatılmış olan hava araçları da havada çarpışmaları önleyici sistemin en son versiyonunu içeren ACAS II ile donatılacağı belirtildi. İlgili emniyet faydalarının sağlanmasına yönelik tüm hava araçlarının süresi içerisinde yeni yazılım versiyonu ile donatılması gerektiğine genelgede yer verildi.

 

APRON24.COM

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?