logo

ÇİN DENİZİN ORTASINA UÇAK PİSTİ YAPIYOR

Çin’in Güney Çin Denizi’nde tartışmalı bir bölgede bulunan mercan kayalıklarındaki bir uçak pisti inşa ettiği ortaya çıktı. Yayınlanan uydu fotoğraflarında, Çin’in pist inşaatında önemli bir ilerleme kaydettiği görülüyor. Vietnam ve Filipinler başta olmak üzere birçok Asya ülkesi Çin’e bu projesinden dolayı tepkili. Yayınlanan uydu fotoğrafları, Çin’in Güney Çin Denizi’nde tartışmalı bir bölgede bulunan mercan kayalıklarındaki uçak pisti inşaatında önemli ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

cin1

New York Times’da yer alan habere göre, Spratly adalarında, Fiery Cross mercan kayalıklarının kum ve betonla doldurulduğu alanda inşa edilen uçak pistinin 3 kilometrelik bir alana yayıldığı belirtiliyor.

cin2Asya ülkeleri tepkili
Çin’in denizi doldurarak yapay kara parçaları oluşturması Asya Pasifik bölgesindeki bazı ülkeler tarafından tepkiyle karşılansa da, Çin’i durdurmaya yetmiyor.
Vietnam ve Filipinler başta olmak üzere bazı Asya ülkeleri, Çin’in buradaki faaliyetlerinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu savunuyor. Bazı medya kuruluşları, Çin’in bu pisti askeri amaçla kullanacağını iddia ediyor.

cin3

 

 

 

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments