logo

ÇİN’İN İLK TİCARİ JETİ HAVADA

China-ARJ21-1024x440

Ticari havacılık piyasasına giren Çin’in, bu alanda rekabetini simgeleyen ARJ21-700 jeti ilk uçuşunu Chengdu’dan Şanghay’a iki saatte ulaştırdığı 70 yolcuyla gerçekleştirdi.

The Washington Post’un haberine göre, ARJ21-700 jetinin, Çin Komünist Partisi’nin, Çin’i dünyanın en ucuz imalatçısı rolünden çıkarıp –her alanda olduğu gibi- havacılık teknolojisi, temiz enerji konularında da “yaratıcı” konumuna getirme girişimlerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Hava ulaşımı piyasasının önemli alıcılarından olan Çin, bugüne kadar yabancı yapım uçaklar kullanırken, Pekin’in, ARJ21 (Asian Regional Jet fort he 21. Century) ile bu durumu değiştirmek niyetinde olduğu belirtiliyor.

Aslında 2002’de başlayıp 2007’de bitirilmesi planlanan bu proje bazı teknik sorunlar yüzünden bugüne değin sonuçlandırılamamıştı.

Bir başka Çin kamu girişiminin de, Boeing Co. ve Airbus ile rekabet kabiliyetine sahip olacak bir jet geliştirmekte olduğu belirtiliyor. C919 adı verilen bu prototipin bu yıl ilk uçuşunu yapması ve2019 dolayında da hizmete girmesi öngörülüyor.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?