logo

ÇOK YAKINDA HAVALANACAK !

Uçan Araba Yollara Çıkmak İçin Son Virajı Dönmeye Çalışıyor…

Slovakyalı mühendis Stefan Klein’in geliştirmek için 20 yılını harcadığı Aeromobil yollara çıkmak için son virajı geçmek zorunda. Araç çarpışma testlerine hazırlanıyor.

aeromobil

Slovakyalı mühendis Stefan Klein, Aeromobil adını verdiği uçan arabayı üretmişti. Araç yollara çıkmak için gün sayıyor. Bunun için çarpışma testlerini geçmesi gerekiyor.

Uzmanlar aracın 2017 yılında yollarda olmasını planlıyor. Aracın mucidi Klein, uçan aracın ıssız yerlerde yaşayan toplumlara yardımcı olmasını umut ediyor.

aeromobil_1

TAM 20 YILINI VERDİ…

Slovakyalı mühendis Stefan Klein, 20 yılını adadığı Aeromobil’i değerlendirdi. Aynı zamanda baş tasarımcısı olduğu uçan aracın, küresel ulaşımın bütün sorunlarını çözmesini elbette beklemediklerini dile getiren Klein, “Altyapının olmadığı ve aralarında 700 kilometre bulunan iki yerin yalnızca eğreti yollarla birleştirildiği ülkeler için yararlı olabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

aeromobil-flying

ALTERNATİF ULAŞIM METODU OLACAK

Klein, Aeromobil’in ayrıca, ulaşımın küçük hava taşıtlarıyla sağlandığı; ABD, Avustralya, Yeni Zelanda veya Afrika gibi ülkelerde de yeni bir kalite etkisi oluşturacağını ve ulaşım koşullarını büyük ölçüde değiştirebileceğini söyleyerek, “Aynı şey küçük hava taşıtlarıyla ulaşımın yeni başladığı ve mesafelerin bir hayli uzak olduğu ancak altyapının neredeyse var olmadığı Çin ve Rusya gibi ülkeler için de geçerli” dedi.

ÜSTÜN TEKNİK ÖZELLİKLER

2 kişi kapasiteli Aeromobil, bir depo benzinle 435 kilometre uçabilecek. 100 beygir gücündeki uçan araç, karada saatte 160, havada ise saatte 200 kilometre hıza ulaşabiliyor. Araç havalanabilmek için 200 metrelik bir piste ve saatte 130 kilometre hıza ihtiyaç duyuyor.

GELİŞTİRMELER SÜRÜYOR…

Aracın menzilinin yaklaşık 650 km’ye çıkarılması için çalışmalar sürüyor. Bu sayede 9 bin 800 feet yüksekliğe çıkması mümkün olacak. Aracın motoru saatte yakıt 15 litre yakıt tüketiyor.

highpanits-areomobil-flying

FİYATI NE OLACAK ?

Aeromobil’in fiyatı henüz belirlenmedi. Son testlerin ardından maliyet de tam olarak ortaya çıkacak. Ancak şirket yetkilileri ucuz olmayacağını şimdiden söylemekle yetiniyorlar.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments