logo

CORENDON NEDEN KIBRIS YERİNE GİRİT’E UÇACAK ?

KIBRIS’TA İŞLETMELER YİNE KRİZE GİRDİ !

Bürokratik engellerden bıkıp, usanan Corendon’un adadan çekilmesi nedeniyle küçük otel işletmeleri yeniden krize girdi.

corendon_airlines

Rum ambargosuna karşın, Kuzey Kıbrıs’a başta Hollanda ve Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden turist taşıyan Corendon Havayolları’nın, bürokratik engeller nedeniyle uçuşları ve adadaki yatırımları durdurması, özellikle küçük otel işletmelerini yeniden kriz noktasına getirdi.

Kıbrıs Diyalog’a konuşan Sempati Otel Direktörü Burcu Beyoğlu “Corendon sayesinde yüzde 80’lere ulaşan doluluk oranımız şimdi yüzde 20’lere düştü. Bunun üzerine personel sayımızı yarı yarıya azaltmak zorunda kaldık” dedi.
Top Set Otel direktörü Handan Zeynel de geçen yıl bu mevsimde 140 misafir ağırladıklarını, şimdi bu rakamın 28’e düştüğünü söyledi.

Lapta Holiday Club Yatırımcısı Tijen Apakgün, geçen yıl yüzde 80 olan doluluk oranının, bu yıl yüzde 30’e düştüğünü belirtirken, Acapulco Otel Pazarlama Müdürü Özel Özgüder “Corendon’un Kıbrıs’tan çekilmesi hem ülke turizmi hem de ekonomisi açısından çok kötü bir haber” dedi.

Girit’e yöneldiler…
Antalyalı 2 kardeş tarafından kurulan ve yönetilen, Hollanda merkezli Corendon Havayolu şirketi, Rumların her türlü ambargo girişimine karşı yılmadan mücadele vermiş ve Kuzey Kıbrıs’a uçuşların devamını sağlamıştı.

Çok sayıda otelin dolululuğunu sağlayan Corendon, son olarak Jasmine Court Oteli’nin işletmesini almış ve bu tesise 2,5 milyon dolarlık ek yatırım yapmıştı. KKTC’deki bürokratik engeller yüzünden otel işletmesini başlatamayan Corendon, “Bu kadar yeter” diyerek, bir süre önce Kuzey Kıbrıs’a yönelik uçuşları durdurma kararı almıştı.
Akıl almaz bürokratik engellerden bıkıp, usanan ve Kıbrıs’tan çekilen Corendon’un, Antalya Bodrum, Çeşme ve Amsterdam’da toplam 7 otelleri bulunuyor.

Avrupa’daki yatırım girişimlerini hızlandıran Corendon, son olarak Barselona ve Ibiza’da otel işletme kararı alırken, bir sonraki hedefin Girit olduğu açıklandı.

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments