logo

DALAMAN’DA İLK TURİST KAFİLESİNE LOKUMLU KARŞILAMA !

Dalaman Havalimanı’na uçakla gelen 175 İngiliz yolcudan oluşan turist kafilesi karanfil, lokum ve halk oyunları ekibinin gösterisiyle karşılandı. Turistler, kendileri için hazırlanan gösteriyi ilgiyle izledi.Törene katılan Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dalaman’a sezonun ilk yolcu uçağının İngiltere’den geldiğini söyledi. İlk turist kafilesi olması açısından karşılama töreni düzenlediklerini anlatan Şimşek, ”Bu yıl yapılan yeni bağlantılar ve konulan yeni seferlerle geçen yıla oranla ciddi artış bekliyoruz. Sezondan ümitliyiz, beklentilerimiz oldukça yüksek, inşallah iyi bir sezon geçiririz” dedi.

DALAMAN HAVALİMANI2Dalaman’ın sadece Türkiye’nin değil dünyanın en nadide yörelerinden olduğunu vurgulayan Şimşek, bölgenin doğa, tarih ve kültürel özellikleriyle ön plana çıktığını ifade etti. Muğla’nın sahip olduğu güzellikleri dünyaya en iyi şekilde tanıtmak için çaba gösterdiklerini dile getiren Şimşek, amaçlarının yürütülen çalışmalarla bölgeye daha fazla turist çekmek olduğunu kaydetti.

ATM Dalaman Dış Hatlar Terminali İşletmesi Genel Müdürü Hamdi Güvenç ise bölgeye özellikle İngiltere’den turist geldiğini, her yıl yaklaşık bir milyon İngiliz turistin Dalaman Dış Hatlar Terminali’ne indiğini kaydetti.

İngiltere’den sonra ana pazarlarının Rusya ve Almanya olduğuna işaret eden Güvenç, ”Bu yıl özellikle Alman pazarında ciddi artış bekliyoruz. Almanya’dan 6 şehirden Dalaman’a uçak gelecek. Bu, Alman pazarında yüzde 18 artış demek. Rusya’dan yüzde 15 civarında artış bekliyoruz. Azerbaycan’dan haftada iki defa sefer konulacak. Kazakistan’dan 4 yıl aradan sonra uçuşları tekrar başlatıyoruz. İsviçre’den iki şehirden uçuşlar konuldu” diye konuştu.

DALAMAN HAVALİMANIGeçen yıla oranla pazarda yüzde 8,5 artış beklendiğini anlatan Güvenç, şunları söyledi:

”Turizm bir barış projesidir ve barışın egemen olduğu, kültürler arası ilişkilerin yoğun olduğu yerlerde gelişecektir. Daha fazla tanıtım yapmamız, daha çok çalışmamız gerekiyor. Yüzde 40 tekrar gelen turist sayısı var ki bu çok önemli bir oran. Yeni pazarlar ve gelen müşterilerin memnun ayrılıp tekrar gelmesi çok önemli.”

DALAMAN HAVALİMANI 1İsrail’in Türkiye’den özür dilemesinin umut verici olduğunu ifade eden Güvenç, ”İsrailliler Türkiye aşığı. Mutlaka ilk gidecekleri tatil bölgesi Türkiye olacaktır. Süratle İsrailli yolcuların Türkiye’ye geleceğini düşünüyorum” dedi. İngiliz turistler ise Muğla’yı çok sevdiklerini, kendilerine gösterilen ilgiden memnun olduklarını anlattı. Kafile, törenin ardından otobüslerle kalacakları otele gitti.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?