logo

DENETİM UÇAĞIMIZ RUSYA SEMALARINDA

turkiye_cn_235-1

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait CN-235 tipi askeri uçak, Rusya üzerinde denetim uçuşu yapacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rıjkov, uçakta Türk ve İtalyan askeri uzmanlarının yer alacağını belirtti.

Açık Semalar Anlaşması (ASA) çerçevesindeki denetimin 11-15 Temmuz arasında yapılacağını ifade eden Rıjkov, uzmanların Türkiye’ye ait CN-235 tipi uçakla sefer yapacağını aktardı.

Rıjkov, ayrıca Rus askeri uzmanlarının da denetim sırasında uçakta bulunacağını ve üzerinde anlaşma sağlanan uçuş parametrelerine kati şekilde uyulmasını ve anlaşma kapsamında öngörülen gözetim araçlarının kullanılmasını kontrol edeceğini söyledi.

Rus basını, CN-235’lerin silahla donatılmayan bir uçak tipi olduğuna dikkat çekti. Uçağın ve üzerindeki gözetim aracının uluslararası kontrollerden geçirildiği de ifade edildi.

Türkiye, şubat ayında Rusya’nın Türk hava sahasını denetlemesine izin vermemişti.

Türk Dışişleri, ‘Rusya’nın 2-5 Şubat 2016 arasında talep ettiği gözlem uçuşunun rotasında mutabakat sağlanamadığı için uçuş gerçekleşmemiştir’ açıklamasını yapmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Türk ve Fin uzmanların yer aldığı Türkiye’ye ait CN-235 tipi uçak, 13-17 Haziran tarihinde Rusya hava sahasını denetlemişti.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?