logo

DENİZDE GİRDABI GÖREN PİLOT, BÜYÜK TEHLİKEYİ ÖNLEDİ

Marmara Denizi içindeki bir noktada büyük girdabı gören pilot, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi’ni bilgilendirmesi denizde olası bir tehlikeyi önledi.

Passenger airplane taking off from airport headed over the Pacific ocean.

İstanbul’da iniş ve kalkış yapan uçakların pilotları, zaman zaman gördükleri denizi kirleten gemileri anında ihbar etmelerinin yanı sıra denizdeki hareketlilikle ilgili de bilgilendirerek olası tehlikelerin önüne geçiyorlar. Geçtiğimiz günde Marmara Denizi’nde tekneler ve vatandaşlar için büyük tehlikeye yol açabilecek büyük girdabı gören bir pilot, İstanbul Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi ile bağlantıya geçerek bilgilendirmede bulunarak yetkililerin harekete geçmesine neden oldu. Edinilen bilgilere göre, Atatürk Havalimanı’na iniş yapacak bir uçağın pilotu,Marmara Denizi üzerinde büyük bir girdap hareketi gördü. Bunun üzerine pilot, konuyla ilgili Atatürk Havalimanı Hava Trafik Konrol Ünitesi görevlisini bilgilendirdi.

pilot-in-cockpit

“BÜYÜK BİR GİRDAP VAR”

Pilot,”Marmara Denizi üzerinde büyük bir girdap hareketi gözlüyoruz. Şu anda tam altımızda kaldı.Yetkililere bildirmenizde fayda olabilir diye düşünüyorum” dedi. Hava Trafik Kontrolörü de radarda uçağın yerini görerek,”Kapıdağ kuzey doğusu olarak adlandırıyorum. Muhtemelen de Kapıdağ Yarımadası’na 15 mil olarak aldım teşekkürler” anonsunu yaptı. Pilotun bilgilerinin ilgili birimlere iletilmesi üzerine de Sahil Güvenlik birimlerinin Marmara Denizi’nde bulunan gemilere ve vatandaşlara girdabı bildirdiği öğrenildi. Rüzgar ve yüksek su debisi nedeniyle oluşan girdaplar teknelerin batmasına ve girdaba kapılanların boğulmalara yol açıyor. Bugüne kadar girdaptan dolayı birçok boğulma tehlikesi yaşandı.

 

Gökhan ARTAN-HABERTURK

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?