logo

DENİZDEKİ HAVALİMANI’NDA AÇILIŞ HEYECANI !

Avrupa ve Türkiye’nin deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı olma özelliğini taşıyan, Ordu-Giresun Havalimanı’nın resmi açılışı netleşti. Avrupa’da bile eşi benzeri olmayan liman, Mart sonunda hizmete girecek.

Gülyalı ilçesinde inşası devam eden Ordu-Giresun Havalimanının alt ve üstyapı çalışmalarında sona gelindi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, havalimanı inşaatının hızlı bir şekilde devam ettiğini açıkladı.

İnşaatı yapan ilgili firmaların Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na teslimatın ay sonu itibarıyla yapılma sözü verdiğini ifade eden Yılmaz, süreci yakından takip ettiklerini anlattı.

Denizdeki havalimanı, Ordu'nun karasal büyüklüğünü de art

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU BİRLİKTE  AÇACAK  !

Çalışmaların sorunsuz devam ettiğini belirten Yılmaz, “Ordu-Giresun Havalimanı inşaatımızda şu an hızlı bir çalışma var. Hem üstyapı hem de altyapı inşaatını yapan firmalar ay sonu itibarıyla bakanlığımıza gerekli teslimatı yapacaklarını bildirdi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun programları çerçevesinde önümüzdeki günlerde resmi açılışının yapılacağını biliyoruz. Zaten Türk Hava Yolları, resmi olarak mayıs ayı itibarıyla tarifeli seferlerin başlatılmasına karar vererek süreci başlattı. Bu anlamda biz de heyecanla ay sonunda resmi açılış yapmayı bekliyoruz” diye konuştu.

elvan_ordu-giresun

İLK İNİŞ LÜTFİ ELVAN’A  OLMUŞTU…

Havalimanı’na ilk hava aracıyla inmek, seçimlerde aday olduğu için görevinden kanunen istifa eden, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski bakanı Lütfi Elvan’a nasip olmuştu. Elvan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ve DHMİ yetkilileriyle limanı gezerek, çalışmalar hakkında detaylı bilgi almıştı.

elvan_ordu-giresun-1

DENİZDEKİ HAVALİMANININ ÖZELLİKLERİ

Avrupa ve Türkiye’nin deniz doldurularak inşa edilen tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı, tüm olumsuz hava koşullarına karşı 7 metre 40 santimetre yüksekliğinde ve 7 bin 350 metre uzunluğunda yapılan mendireklerle korunuyor. 2,5 milyon metrekare alan doldurularak inşa edilen havalimanı 3 bin metre uzunluğunda piste ve 38 bin metrekare kapalı alana sahip.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?