logo

DÖRDÜNCÜ BARIŞ KARTALI FİLOYA KATILDI!

Baris Kartali

Boeing  dördüncü ve son Barış Kartalı Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağını (HİK), bugün Türk Hava Kuvvetleri’ne Konya Hava Üssü’nde teslim etti.

Böylece Türkiye HİK filosunu tamamladı ve ülkenin hava sahası gözetimi ve muharebe yönetimi kabiliyetleri bir kat daha güçlendi.

Son teslimat, platform için upgrade edilmiş yazılımı ve yer destek ünitesinin son unsuru olan Yazılım Destek Merkezini de (SSC) içeriyor. Daha önce teslim edilmiş olan Barış Kartalı uçaklarına yönelik upgrade edilmiş yazılım da kısa zamanda teslim edilecek.

Boeing, son uçağın teslimatını tamamlamak ve aynı zamanda Yazılım Destek Merkezi, güncellenmiş Görev Simülatör yazılımı ve Görev Destek Merkezi yazılımı gibi teknoloji kabiliyetlerinin yerleştirilmesini sağlamak için, Türk endüstri ortakları TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.), Türk Hava Yolları, HAVELSAN ve ASELSAN ile birlikte çalıştı.

Teslimatı değerlendiren Boeing Türkiye Genel Müdürü Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın Işıl, “Türkiye, şu anda bu bölgede HİK kabiliyetine sahip tek ülke. Boeing’in yenilikçi mühendisliğini yerel Türk endüstri ortaklarının uzmanlığıyla birleştirerek, dünya standartlarındaki bu ileri havadan gözetim sistemini müşterimize teslim etmiş olduk” dedi.

HİK platformları Türkiye, Avustralya ve Güney Kore tarafından kullanılıyor. Boeing’in 737-700 ticari uçağı üzerine kurulu olan 737 HİK uçağının ileri radarı ve 10 son teknoloji ürünü görev ekibi konsolu, havadaki ve denizdeki hedefleri eşzamanlı olarak takip edebiliyor.

Muharebe yönetimi kabiliyetleri; operasyon bölgesinde sürekli gözetim yapılmasına imkan tanırken, aynı zamanda görev ekibinin taarruz ve savunma kuvvetlerini yönetebilmesine olanak sağlıyor.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?