logo

“ DRONE UÇURMAK YASAKTIR “ TABELELARIDA İŞE YARAMADI!

Drone’lar hava trafiğini olumsuz etkilemeye devam ediyor.  Havalimanı çevresinde uçurulan Drone’ların hava trafiğini olumsuz etkilemesinin ardından, Devlet Hava Meydanları İşletmesinin aldığı önlemler de işe yaramadı. Bir süre önce Devlet Hava Meydanları İşletmesi  Atatürk Havalimanı çevresine “Drone uçurmak yasaktır” tabelaları astırdı.

drone

Tüm bu önlemlere rağmen, dün Atatürk Havalimanı’nda bir ‘Drone’ vakası daha yaşandı. Özel bir havayolu şirketinin İzmir-İstanbul seferini yapan uçağı, Atatürk Havalimanı’na inişte “Drone” ihbarında bulundu.

Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’yle irtibat kuran pilot, önünde drone uçtuğunu bildirerek durumu rapor etti. Ses kayıtlarına yansıyan pilot ve kule görevlisi arasında ki diyalog şöyle gerçekleşti:

Pilot: 05 pisti, 6 mil yakınlarında irtifasını takip edemediğimiz bir drone olabilir. Trafik ikazı aldık bilginize.

Kule: Bölgede herhangi bir VFR trafik yok. Muhtemelen drone olabilir. Rapor edeceğim.

drone_1

Atatürk Havalimanı’nda sık yaşanmaya başlanan ‘Drone’ vakaları üzerine, en son geçtiğimiz ay havalimanı tel örgü ve duvarlarına “Drone uçurmak yasaktır” tabelası konularak uyarı yapılmaya başlanmıştı. Ancak bunun da işe yaramadığı pilot ile kule arasındaki telsiz konuşmalarla gözler önüne serildi.

İŞTE O TELSİZ KONUŞMASI:

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?