logo

DÜNYANIN 10 GÜÇLÜ LİDERİNDEN BİRİ

Sani_Sener_5

Sani Şener Körfez Bölgesi inşaat sektörünün en güçlü 10 lideri arasında…

TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve inşaat sektöründe Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede dokuzuncu sırada yer aldı. Şener, 2016’da ilk 10’da yer alan tek Türk iş insanı oldu.

TAV Grubu CEO’su Sani Şener, Construction Week tarafından inşaat sektöründe Körfez Bölgesi’nin ilk 10 ismi arasında gösterildi. Dergi, TAV’ın bölgede gerçekleştirdiği projelere yer vererek yoğun geçen bir yılı geride bıraktığını vurgularken Abu Dabi ve Bahreyn’de devam eden projeleri örnek göstererek bu yoğunluğun süreceğini belirtti.

sani_sener_lokum

TAV Grubu CEO’su Şener, “Bu liste sembolik bir anlama sahip olsa da, aynı zamanda Türk mühendisliğinin, işçiliğinin ve markalarının dünyanın en zor pazarlarında gösterdiği başarının da göstergesidir. Aynı tarihlerde Medine projemiz de MEED dergisi tarafından bölgede ‘yılın havalimanı’ seçildiğini öğrenmekten mutluluk duyduk. Bu iki gelişmenin üst üste gelmesi rastlantı değildir. Dünyanın en rekabetçi coğrafyası haline gelen Körfez Bölgesi’nin görev yapan mühendislerimizin, mimarlarımızın, teknikerlerimizin, işçilerimizin ve sayıları 54 bine ulaşan TAV Grubu çalışanlarının emeğinin karşılığıdır. TAV olarak biz havalimanı sektöründe uzmanlaştık ve tercih edilen bir marka haline geldik. Bölgede beş ülkenin başkent havalimanlarında imzası bulunan TAV İnşaat, Engineering News Record tarafından, üstlendiği iş büyüklüğü açısından dünyanın en büyük havalimanı yapım şirketi olarak gösterildi. TAV Havalimanları ve iştirakleri, terminal işletmeciliğinden bilişime, yiyecek içecek alanlarından duty-free ve yer hizmetlerine kadar bölgedeki havalimanlarında hizmet sunuyor. Ülkemizi ve Türk inşaat ve havacılık sektörünü en iyi şekilde temsil etmek üzere bölgede büyümemizi sürdüreceğiz” dedi.

Abu-Dabi-Midfield-Terminal

TAV bölgede beş ülkede 10 havalimanında

ENR tarafından son iki yıldır havalimanı yapımında dünyada ilk sırada gösterilen TAV İnşaat, kuruluşundan bu yana sözleşme büyüklüğü 18,3 milyar doları aşan proje üstlendi. Şirket Katar, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ın ardından son olarak Bahreyn’de de ülkenin başkent havalimanının yapımını gerçekleştiriyor.

TAV Havalimanları Suudi Arabistan’da Medine Havalimanı’nı işletiyor. Şirket, iştirakleri TAV Bilişim, ATÜ Duty-Free, BTA, Havaş ve TAV İşletme Hizmetleri’yle Medine’nin yanı sıra Riyad, Dammam ve Cidde havalimanlarında hizmet veriyor.

TAV, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Abu Dabi ve Dubai; Katar’da Doha; Umman’da Salalah ve Maskat; Bahreyn’de de Bahreyn havalimanlarında yer alıyor.

DCIM100MEDIADJI_0007.JPG

Medine’ye ödül

Türkiye ve bölge ülkelerinde gerçekleştirdiği havalimanı projeleriyle öne çıkan TAV İnşaat, sektörün saygın yayınlarından MEED tarafından düzenlenen MEED Quality Awards yarışmasında ödüllendirildi. TAV İnşaat tarafından 1,1 milyar dolar yatırımla hayata geçirilen ve Suudi Arabistan’ın ilk havalimanı özelleştirmesi olan Medine projesi, sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri tarafından “Yılın Havalimanı Projesi” seçildi. 

Ödül Dubai’de düzenlenen MEED Construction Summit sırasında verildi. Medine Prens Mohammed Bin Abdülaziz Havalimanı Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından LEED Altın ile sertifikalandırılan Avrupa ve Ortadoğu’daki ilk, dünyada ise sekizinci havalimanı olarak yer alıyor.

sani_iceri

Şener iki yıldır ilk 10’da

Liste, bölgede inşaat sektöründe yer alan iş insanlarının yaptıkları işler, çalışan sayıları, yarattıkları gelirler, kazandıkları ve kazanmayı bekledikleri projeler, pazardaki genel durum ve faaliyet düzeyleri incelenerek belirlendi. Ek olarak, bu kişi ve şirketlerin ekonomik parametrelere karşı tutumlarına, büyümeye devam etmek için benimsedikleri stratejilere ve engel ve sorunlar karşısında ne kadar esnek olabildiklerine ve nasıl uyum sağladıklarına da bakıldı.

Power 100 listesine 2015 yılında 10., 2013 ve 2014’te 14. sıradan giren Şener, 2012 yılında 15, 2011 yılında 18, 2010 yılında ise en etkili 88. iş insanı olarak listede yer almıştı.

Bu yıl listeye giren ilk 10 isim şu şekilde oluştu:

1-     Yu Tao – President & CEO, China State

2-     Kez Taylor – CEO, ALEC

3-     Khaled Musaed El Seif – Chairman, El Seif

4-     Ghassan Merehbi – Chairman, ACC

5-     Samer Khoury – President (Engineering & Construction), CCC

6-     Mohammed Al Abbar – Chairman, EMAAR Properties

7-     Bakr Bin Laden – Chairman, Saudi Bin Ladin Group

8-     Raja Ghanma – CEO, Arabtec

9-     Sani Sener – President & CEO, TAV Group

10-  Emad Azmy – President – Al Shafar General Contracting

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?