logo

06 Nisan 2015

DÜŞEN UÇAĞA 15 SANİYEDE MÜDAHALE  ETTİLER !

Antalya Havalimanı’nda gerçekleştirilen uçak yangın tatbikatında, ekipler 15 saniyede kaza yerine ulaşarak düşen uçağa müdahale ettiler.  Ekiplerin 30 metreye yükselen alevlerle mücadelesi,  yaralı kurtarma ve sevk etme çalışması nefes kesti.

yangin

TATBİKAT GERÇEĞİ ARATMADI !

Polislerin güvenlik önleminin aldığı Antalya Havalimanı’nda olası uçak düşmesine karşı tüm birimlerin alarma geçirildiği tatbikat yapıldı.

Havalimanındaki tüm birimlerin eksiksiz katıldığı tatbikatta, senaryo gereği içinde 106 yolcusu bulunan ve havalimanı pist başında düşen uçakta çıkan yangına hızla müdahale edildi. Yaklaşık 5 bin litre yakıtla piste 100 metre kala düşen uçağa müdahale etmek için tetikte bekleyen ekipler, 15 saniyede kaza yerine geldi. Senaryoya göre, 106 yolcu ve mürettebata sahip, 5 ton yakıtı bulunan Alfa Havayolları’na ait uçak pist başında düştü, itfaiye, sağlık ekipleri ve güvenlik olaya müdahale etti.

yangin_4

TURİZM SEZONU ÖNCESİNDE REFLEKS HAREKATI

Antalya Havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, yaklaşan turizm sezonunu öncesi, olası uçak düşmesinde itfaiyeden güvenliğine tüm personelin çalışma usul ve esaslarının denetlendiği tatbikat gerçekleştirdi. Senaryoya göre, Atatürk Havalimanı’ndan havalanan ve içinde 106 yolcu ve mürettebat bulunan yolcu uçağı, Antalya Havalimanı’na inişi sırasında pist başında düştü. İçinde 5 ton yakıt bulunan uçak alev aldı.

yangin_7

KULE  ANONSUYLA EKİPLER HAREKETE GEÇTİ !

Kuleden yapılan telsiz anonsuyla başlayan tatbikata itfaiye, sağlık ve güvenlik ekipleri katıldı. İlk anonsla birlikte itfaiye ekipleri hareket geçerken, yangına köpüklü sularla müdahale edildi. Alevlerin kontrol altına alınması ardından sağlık ekipleri devreye girdi ve yerde yatan yaralıları sedye ile taşıyarak ambulanslarla en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırdı. Güvenlik ekipleri olay yerinin güvenliğini sağladı.

yangin_6

Antalya Havalimanı’nın Antalya turizminin önemli bir halkası olduğunu belirten DHMİ Başmüdürü Osman Serdar “Bu halkayı güçlü tutabilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Antalya turizm zinciri içinde Antalya Havalimanı zayıf halka olmadı, bundan sonra da olmayacaktır. Bu çalışma da bu hedefe yöneliktir” dedi.

yangin_5

 

15 SANİYE İLE MÜDAHALE REKORU KIRILDI

Tatbikatın son derece başarılı geçtiğini, belirlenen standartlar kapsamında müdahaleler yapıldığını aktaran Serdar, havalimanı bölgesinde olası uçak kırımına karşı 120 saniyede ulaşma zorunlulukları bulunduğunu vurguladı. 1’i askeri olmak üzere 3 paralel piste sahip Antalya Havalimanı’nın en önemli özelliğinin her iki sivil pistin de aynı anda iniş ve kalkışa müsait olması olduğunu belirten Osman Serdar, “Bu özelliği ile Türkiye’de tek. 120 saniyede ulaşma zorunluluğunu yerine getirmek için her pistin yakınına itfaiye teşkilatı konuşlandırdık” dedi. Bugünkü tatbikatta 15 saniye ile rekor kırdıklarına dikkat çeken Serdar, havalimanı içinde 60 itfaiye personeli ve 14 itfaiye aracı bulunduğunu söyledi.

yangin_9

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments