logo

DÜŞÜNCE GÜCÜYLE F-35’İ UÇURDU !

İnsan beyniyle makinelerin kontrol edilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, 55 yaşındaki engelli bir kadın, sadece düşüncelerini kullanarak F-35 jetini uçurdu.

engelli-f5

Pentagon’un DARPA birimi 2 yıldan fazla süren çalışmanın ardından düşünce gücüyle jet uçakların kontrol edilebileceğini duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir başarıya imza attı.

SADECE DÜŞÜNCE GÜCÜNÜ KULLANDI !

DARPA’nın Direktörü Arati Prabhakar, insan beyniyle makinaların kontrol edilmesine yönelik çalışmalarının ardından 55 yaşındaki engelli bir kadının sadece düşüncelerini kullanarak F-35 jetini uçurabildiğini açıkladı.

f35

2012 yılında başlayan çalışmalar kapsamında DARPA’da çalışan bilim insanları ve doktorlar Jan Scheuermann’ın beyninin sol motor korteksine elektrotlar yerleştirdi.

İki yıldan uzun süren çalışmaların ardından yapılan deneme uçuşu başarıyla gerçekleştirildi. Scheuermann, beynine yerleştirilen bu elektrotlar sayesinde F-35 Lightning II simülatörünü sadece düşünceleri ile kontrol etti.

F-35_simulator

FİZİKSEL ENGELLERİ ORTADAN KALDIRABİLİR !

Bu çalışmalarıyla yeni bir kapı açtıklarının altını çizen Prabhakar, bu teknolojinin gelişmesinin insan beyninin vücudun kısıtlamalarından kurtulmasına yardımcı olacağını belirtti.

Prabhakar’a göre, düşünce gücüyle makinelerin kontrol edilmesi uzun vadede insan vücuduna yerleştirilen robotik cihazlar sayesinde fiziksel engelleri ortadan kaldıracak.

 

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?