logo

DÜŞÜRÜLEN MALEZYA UÇAĞINDAN YENİ GÖRÜNTÜLER

Ukrayna’nın doğusunda bir yıl önce düşürülen Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçak kazası ile ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

Ukrayna’nın doğusunda düşürülen Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçak kazasının üzerinden tam bir yıl geçti.193’ü Hollandalı 298 yolcu yaşamını yitirdiği  facianın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Hollanda tarafından başlatılan soruşturmanın sonuçları henüz açıklanmadı.

AppleMark

ADALET ARAYIŞI SÜRÜYOR

Geçtiğimiz Pazartesi Malezya, Avustralya, Belçika, Hollanda ve Ukrayna Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden kazanın sorumlularının yargılanması için mahkeme kurulmasını isterken, Yeni Zelanda’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Gerard Van Bohemen “Uçağın düşürülmesi ile ilgili olarak cezai sorumluluğun belirlenmesi için bir mekanizma bulmaya çalışıyorlar. Bu meselenin önümüzdeki aylarda yapılacak yoğun istişarelerin ana konusu olmasını bekliyorum” dedi.

RUSYA VETO ETTİ

Rusya ise  böyle bir mahkemenin kurulmasının çözüm olmayacağını belirterek veto etti. Rusya ve Ukrayna ısrarlı şekilde yolcu uçağının düşürülmesinde birbirlerini suçluyor. Kiev yönetimi, ayrılıkçıları Rusya’dan aldıkları füze ile uçağı düşürmekle suçladı. Moskova ise iddiaları reddetmekle kalmayarak Ukrayna ordusunu suçladı.

900 MİLYON TAZMİNAT İSTEDİ

Uçakta yakınlarını kaybeden 18 aile adına, tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Eski Donetsk Halk Cumhuriyeti Savunma Bakanı Strelkov Girkin aleyhine Chicago’da dava açıldı. İddianamede Girkin’in Moskova’nın onayıyla MH17’ye saldırının arkasında olduğu öne sürüldü.Bu davayı açan ailelerin 6’sı İngiliz. Kurban aileleri gördükleri zararın karşılanması için 900 milyon dolar tazminat istedi.

YENİ GÖRÜNTÜLER

Kazanın birinci yılında ise yeni görüntüler ortaya çıktı. News Corp Australia’nın yayınladığı görüntülerde, kazadan hemen sonra kontrolleri altında olan bölgede kaza alanına gelen Rus yanlısı ayrılıkçıların enkazı incelediği görülüyor.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?