logo

EMİRATES ABD’Yİ NASIL BESLİYOR ?

emirate

Emirates’in ABD’deki operasyonları ve 93 milyar dolarlık yeni Boeing 777 siparişi ülke ekonomisini ve istihdamı destekliyor. Emirates’in toplu Boeing 777 siparişi yalnızca ABD’de 400 binden fazla istihdam yaratıyor.

ABD’de üretilen Boeing 777’lerin dünyadaki en büyük operatörü Emirates, 1996 yılından bu yana gerçekleştirdiği 859 bininci uçuşu kutlarken toplamda 4 milyon 720 bin uçuş saatini aştı.

3 Eylül’de iki Boeing 777-300ER ve bir Boeing 777 Kargo Uçağı ile 150’nci 777’sini teslim alan Emirates bir ilke daha imza attı. Emirates’in 147 uçaktan oluşan Boeing 777 filosu şu anda altı kıtada 98 varış noktasına hizmet sağlayarak dünyanın dört bir yanında mekik dokumaya devam ediyor.

Operasyondaki bu hayranlık uyandırıcı büyüme Emirates’in Boeing 777 programına olan uzun vadeli bağlılığını ve ABD’deki havacılık endüstrisi ile bu endüstriye ilişkin istihdama olan katkısını ortaya koyuyor.

Emirates Havayolları Başkanı Sir Tim Clark konuya dair yaptığı açıklamada “Emirates’in küresel hava yolculuğuna yaklaşımı ABD’de üretilen uçak ve motorlara olan talebi önemli ölçüde artırdı ve milyonlarca yolcuya fayda sağladı” dedi.

Clark ayrıca “Boeing 777’ler filomuzun önemli bir kısmını oluşturuyor ve Dubai’deki merkezimizden 16 saatlik uçuş mesafesinde olan hemen hemen her kente aktarmasız uçuş hizmeti sağlayabilecek menzil ve esnekliği bize sunuyor. ABD’de ve küresel olarak yakaladığımız istikrarlı büyümenin ardından bu verimli jetleri sipariş ettik. ABD’deki şehirleri daha önce doğrudan hava taşımacılığı yoluyla yeterince hizmet alamayan Asya, Afrika ve Orta Doğu’daki farklı varış noktalarına bağlayarak turizm ve ticaret fırsatları yaratmış olmaktan son derece gururluyuz. Küresel operasyonlarımızla ABD’de üretilen teknolojilere yaptığımız yatırımların ABD’deki istihdamı desteklemeye ve Amerika’nın refahını güçlendirmeye yardımcı olması, her iki taraf için de bir ‘kazan-kazan’ durumu oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki on yıl boyunca devamlı gerçekleştirilecek teslimlerle birlikte Emirates’in geçtiğimiz 19 yıl boyunca Boeing 777 programına yaptığı milyarlarca dolarlık yatırım ABD havacılık üretim tedarik zincirinde istihdamı ve inovasyonu desteklemeye devam ediyor. Kasım 2013’te GE motorlu Boeing 777X için verilen 150 adetlik rekor sipariş ile Emirates’in şu anda liste fiyatı 93 milyar dolar olan 196 adet Boeing 777 siparişi bulunuyor.

ABD Ticaret Bakanlığı ihraç edilen her bir milyar dolarlık mal karşılığında ABD’de 5.359 kişilik istihdam oluştuğunu tahmin ediyor. Buna göre Emirates’in toplu Boeing 777 siparişi yalnızca ABD’de 400 binden fazla istihdam yaratıyor.

Emirates’in uçak teknolojisindeki yeniliklere verdiği destek ile yeni uçak modellerini toplu satın almaya olan bağlılığı Boeing’e, ultra uzun menzilli Boeing 777-200LR veya aktarmasız on altı saat uçabilen 777-300ER gibi dünyayı küçülten teknolojik gelişmeleri gerçekleştirebileceği risksiz bir pazar sağladı.

Emirates günlük gidiş-dönüş hizmeti ile ABD’de yaklaşık 4.000 kişiye istihdam sağlıyor. 1 Eylül’de Orlando, Florida’ya günlük uçuş seferi başlatan Emirates şu anda ABD’de 10 uçuş noktasına hizmet vererek iş ve tatil amaçlı uçan yolcular için bu hava alanlarında ve çevre bölge ve ekonomilerde uluslararası bağlantılar sağlıyor. Havacılık uzmanı Campbell-Hill Aviation Group’un bir analizine göre Emirates, ABD’ye gerçekleştirdiği her günlük uçuş ile ABD’de 3.975 kişilik istihdam oluşturuyor ve çalışanlar toplamda yıllık 161 milyon dolarlık gelir sağlıyor.

Orlando Yüksek Havacılık İdaresi Emirates’in Boeing 777-200LR uçak ile gerçekleştireceği yeni günlük Orlando-Dubai aktarmasız uçuş hattı yıllık olarak 100 milyon doların üzerinde ekonomik faaliyet ve yaklaşık olarak 1.500 kişiye istihdam sağlayacak.

Dahası, Emirates’in operasyonları New York, Dallas/Fort Worth, Houston, Los Angeles, Boston, San Francisco, Seattle, Chicago ve Orlando hava alanlarının gerçekleştirdiği ekonomik etki araştırmalarına göre, söz konusu hava alanları ve çevre bölgelerine yaklaşık olarak 2,9 milyar dolarlık ekonomik değer katacak.

ABD İHRACATI ARTIYOR

Emirates ayrıca ABD’de daha fazla noktayı Orta Doğu, Afrika ve Asya’daki kilit pazarlara bağlayarak büyüyen ağıyla ABD ihraç pazarını desteklemeye yardımcı oluyor.

Emirates, kısa süre önce tamamlanan mali yılı süresince (1 Nisan 2014 – 31 Mart 2015) ABD’den dünyanın farklı bölgelerine 120.320 ton kargo taşıdı. Mayıs 2015 itibariyle Emirates’in 27.900 tondan fazla kargo taşıdığı açıklandı.

Emirates’in Boeing 777 filosu hem yolcu uçuşlarındaki kargo kapasitesiyle, hem de özel kargo uçağı hizmetleriyle söz konusu miktarın taşınmasında önemli bir görev üstlendi. Havayolu şirketinin, tamamı Boeing olan kargo uçağı filosu 13 Boeing 777F ve iki Boeing 747F’ten oluşuyor.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?