logo

EMİRATES’TEN HAYVAN TİCARETİNE “HAYIR”

EMIRATES HAVAYOLLARI VAHSI HAYVAN TICARETINE DIKKATI CEKME AMACLI OLARAK 2 ADET A 380 UCAGINI BOYADI. FOTOGRAF:DHA

Emirates Havayolları yasa dışı yaban hayatı ticaretine dikkati çekme amaçlı olarak iki adet Airbus A 380 süper jumbo jetini, dünyanın en etkili çevre koruma kurumu olan United for Wildlife ile işbirliği kapsamında özel olarak boyadı.

Emirates Havayolu Başkanı Tim Clark yasa dışı avlanma ve yasa dışı yaban hayatı ticaretine dikkat çekmek için bu görsel olayı yaptıklarını belirterek “Uçaklar üzerine resmedilen görsel, yasa dışı yaban hayatı ticareti konusunda farkındalığı artırmayı ve acil eylem ihtiyacını dile getirmeyi amaçladık” dedi.

Tim Clark, hayvan figürleriyle boyanan Airbus A380 uçağıyla ilgili olarak “Birçok hayvan, özellikle de Afrika filleri, gergedanları, kaplanları ve karıncayiyenleri, yasa dışı yaban hayatı ticaretinde daha önce görülmeyen bir artış nedeniyle büyük baskı altında. Dünya küresel bir yasa dışı avlanma krizi içerisinde ve herkesin geç olmadan bunu durdurmak için payına düşeni yapması gerekiyor. Emirates, havayolu şirketlerini de kapsayan küresel ulaştırma endüstrisinin yasa dışı yaban hayatı ticaretinin tedarik zincirini kırmada önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor ve bizler de payımıza düşeni yapmak için kaynaklarımızı kullanıyoruz” diye konuştu.

Emirates’in iki A380 uçağının yüzey alanının yaklaşık yüzde 40’ı, nesli tükenmekte olan vahşi hayvanları içeren farklı birer tasarımla kaplandı. Bugüne kadar bir havayolu şirketinin uçaklarına yerleştirdiği en büyük çıkartma olan çalışma Emirates’in kendi personeli tarafından üretildi ve uygulandı.

emirates_hayvan

ENDİŞE VEREN RAKAMLAR

Yaban Hayatı süren kaplanların sayısı 3.200’e kadar azaldı. Organlarının ve ürünlerinin yasa dışı ticareti, vahşi kaplanların karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden biri. 2000 ile 2014 yılları arasında en az 1.590 kaplanın organlarına Asya’da el konuldu.

Güney Afrika’da yasa dışı gergedan avı, 2007’de ortalama 13 iken 2014’te 1215’e yükseldi. Bu sayı günde üçten fazla gergedan demek. Afrika genelinde 2014 yılında 1.293 gergedanın yasa dışı olarak avlandığı raporlandı. Her yıl 30 bin civarında Afrika fili, yasa dışı avlananlar tarafından öldürülüyor. En kötü darbeyi Avrupa ortalamasının iki katı yasa dışı avlanma oranı ile Orta Afrika aldı. Yasa dışı avlanma, Orta Afrika’da fillerin soyunun tükenmesine neden olma kapasitesine sahip.

Karıncayiyen, dünyanın en fazla ticareti yapılan memelisi. Son on yıl içinde bir milyonun üzerinde karıncayiyenin yasa dışı olarak avlandığı tahmin ediliyor. Son on yılda yaban hayatı korurken 1000 korucunun öldürüldüğü tahmin ediliyor.

 

Faik Kaptan-İstanbul/DHA

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?