logo

ERSOY: “TÜRKİYE’NİN RAKİPLERİ ÇOĞALDI”

murat_ersoy

Turizmde kaybın 15 milyar doları bulabileceğini söyleyen TYD Başkanı Murat Ersoy, “Asıl sıkıntı Türkiye’ye turist getiren yabancı tur operatörlerinde yaşanıyor. Yeni pazarlar oluşturdular. Artık Türkiye’nin rakibi daha fazla rakibi var” dedi.

Son dönemlerde turizm sektörü zor dönemlerden geçerken, yurtdışında gelen turist sayısında kayıplar her geçen gün artıyor. Yılın ilk 4 ayında turist sayısındaki düşüş yüzde 16’yı aştı. Turizm sektörü yaz aylarında Türkiye’ye gelen turist sayısındaki düşüşün artacağına dikkat çekiyor.

Sektörün 10 milyar dolar olarak beklenen ciro kaybının 15 milyar dolara, turist sayısındaki kaybın ise yüzde 30’a ulaşabileceğine dikkat çeken Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy, asıl sıkıntının ise Türkiye’ye turist getiren yurtdışı merkezli büyük tur operatörlerinde yaşandığını söyledi.

DİREKT UÇUŞ GEREK

TYD’nin düzenlediği ‘Uluslararası Otel İşletmeciliği ve Markalaşma’ konulu panelde konuşan Ersoy, yurtdışı merkezli büyük tur operatörlerinin toplam cirolarının yüzde 40’ını Türkiye’nin, yüzde 20’sini Mısır’ın oluşturduğunu belirtti. Bu iki ülkede yaşanan sıkıntılar sebebiyle tur operatörlerinin de zora girdiğine dikkat çeken Ersoy, “Bu şirketlerin cirolarının yüzde 60’ı tehlikeye girdi. Artık Avrupalı tur operatörleri yeni destinasyonları pazarlamaya başlayacak. Yani yumurtaların hepsini aynı sepete koymayacak. Bu durumda Türkiye’nin de yeni kalıcı rakipleri olmaya başlayacak. Biz de ancak bu durumdan mevcut pazarlara alternatifler oluşturarak çıkabiliriz. Yeni pazarlar bulmamız gerekiyor. Turistler öncelikle tatile gitmek istedikleri yere kolay, hızlı ve ucuz ulaşmak istiyor. Bunu sağlamak gerekiyor. Kendi söküğümüzü kendimiz dikeceğiz. Tur operatörleri riski sevmediği için hemen charter uçuşlarını durduruyor. Ayrıca yabancı tur operatörleri siyasi yönlendirmelere açık oluyor. Bunun da örneklerini gördük. Kendi ulaşılabilirliğimizi charter uçuşlardan çıkarmalıyız.
Tatil destinasyonlarına direkt uçuşlar sağlamalıyız” dedi.

OTEL-HAVAYOLU ŞİRKETİ İŞBİRLİĞİ

Devletin tarifeli uçuş yapan firmalara büyük destek verdiğini söyleyen Ersoy, “Devlet, ‘siz uçuşları devam ettirin. Biz sizin yükünüzü hafifleteceğiz’ dedi. Bu çok olumlu bir yaklaşımdı. Bu uçuşlar Türkiye’ye gelen turistin devamlılığını sağlayacak. Ayrıca milyonlarca nüfusa sahip olan yeni pazarlara ulaşmak için uluslararası otel markaların da devreye girmesi gerekiyor. Uluslararası otel markalarının tarifeli havayolu şirketleri ile işbirliğine gitmesi önemli” dedi.
Ersoy temmuz ve eylülde toparlanma beklediğini kaydetti.

Kaynak:Hürriyet

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments