logo

EUROCONTROL KONSEY BAŞKANLIĞINA YENİDEN SEÇİLDİ

haydar_yalcin

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyet Teşkilatı-Eurocontrol’ün Geçici Konsey (PC) Başkanlığı’na Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın oy birliği ile tekrar seçildi.

Sivil havacılıkta yaşanan büyümeye paralel olarak uluslararası sivil havacılık örgütlerindeki ağırlığı giderek artan Türkiye, Eurocontrol’ün en önemli karar alma birimi olan Genel Kurul niteliğindeki Geçici Konsey’in Başkanlığı’nı 2 yıl daha sürdürecek. İki yıldır Geçici Konsey Başkanlığı görevini yürüten Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın oy birliği ile tekrar Konsey Başkanlığı’na seçildi.

Avrupa’nın en önemli havacılık örgütlerinden biri olan Eurocontrol’de alınan kararlarda müdahale ve söz hakkını güçlendirmesi bakımından büyük önem taşıyan görevi 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren devralan olan Türkiye, 2017 yılı sonuna kadar Konsey’e başkanlık edecek.

Avrupa’da havacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve emniyetli bir şekilde yapılması amacıyla hava seyrüsefer alanındaki birliği sağlamak üzere 1960 yılında kurulan Eurocontrol’e Türkiye’nin 1989 yılından bu yana üyeliği bulunuyor.

Avrupa ülkelerinden 40 üyesi bulunan Eurocontrol Teşkilatı’nın Geçici Konsey (PC) toplantıları, kararların alındığı Genel Kurul olma niteliği taşıyor. Teşkilatın, stratejik kararlarının oluşturulduğu Geçici Konsey Koordinasyon Komitesi (PCC) ve PC Başkanlık Bürosu (PCPB) olmak üzere ön kararların belirlendiği ve izlemenin yapıldığı bu iki birimin de başkanlığı Haydar Yalçın tarafından üstlenilecek.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?