logo

GAZİANTEP HAVALİMANI DAR GELİYOR !

1976 yılında hizmete giren Gaziantep Havaalanı, yapılan değişiklik ve yenilemelere rağmen günümüz nüfusuna yeterli hizmet veremez hale geldi.

antep_simsek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde Gaziantep’e ikinci bir havaalanı yapılacağı sözünü vermesinin ardından, gözler Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e çevrildi.

Gelişen ve her geçen gün büyüyen Marka ve Model kent Gaziantep, artık kabuğuna sığmıyor. Gaziantep^’in her geçen gün büyümesi karşısında, Gaziantep Havaalanı ise artık Gaziantep’e yetersiz hale geldi.

1976 YILINDA HİZMETE GİRDİ

Gaziantep Havaalanı, 22 bin 790 metrekare alan üzerine kurularak 1976 yılında hizmete girdi. Bu yıllardan sonra, Gaziantep Havaalanı, onarım, bakım ve genişletme çalışmasından geçirildi. Yapılan çalışma sonucu, hem uçak pisti hem de apron genişletildi.

antep_insaat

GENİŞLETİLMEYE RAĞMEN YETERSİZ

Yapılan değişiklik ve yenilemelere rağmen, Gaziantep Havaalanı her geçen gün büyüyen ve gelişen Gaziantep’e yetersiz hale geldi. Hem Gaziantep’in nüfusu hem de Suriye’lilerin Türkiye’nin bir çok ilde olmasından dolayı, havaalanı artan nüfusun ihtiyaçlarına cevap veremeyecek duruma geldi.

UÇAK VE YOLCU SAYILARI

Gaziantep’e 2013 yılında 15 BİN 326 uçak kalkarken, bir milyon 828 bin 799 kişi yolculuk yaptı. Yük trafiği ise 20 bin 10 olarak gerçekleşti. 2014 yılında ise 16 bin 790 uçak kalkarken, 2 milyon 155 bin 670 kişi ise yolculuk yaptı. Rakamlar böyle iken Gaziantep’in her geçen yıl ortalama bin ila bin beş yüz dolayında yolcu sayısı artış gösteriyor.

KAHRAMANMARAŞ SINIRI OLMADI !

Hatırlanacağı gibi Gaziantep’e ikinci bir havaalanı yapımı için, Gaziantep-Kahramanmaraş sınırında bir arazide inceleme yapılmış ve buranın ise kot farkı yüksekliği nedeniyle olumsuz sonuçlanmıştı.

ŞİMŞEK SÖZ VERDİ, HALEN BİR HAREKET YOK

Maliye Bakanı ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Şimşek ise Gaziantep’te 7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde yaptığı açıklamada, Gaziantep’e yapılacak olan 12 Dev Proje içerisinde ikinci bir havaalanı projesinin de olduğunu açıklamıştı.

Bakan Şimşek’in aradan geçen zamana karlın halen bu ikinci havaalanı projesiyle ilgili bir icraat yapamadığı gözlendi. Bakan Şimşek’in bu proje konusunda ne zaman açıklama yapacağı ise şimdiden merak konusu olurken, Gaziantep’liler zaman geçirilmeden ikinci bir havaalanının Gaziantep’e kazandırılmasını bekliyor.

Kaynak: Tayfun Katırcı/OLAY

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?