logo

GENÇLERİMİZ UÇAK MOTORU TASARIMINDA DÜNYA BİRİNCİSİ

TOBB ETÜ Makine Mühendisliği öğrencileri, 22 saatlik uçuşta 21 ton yakıt tasarrufu sağlayabilen, ‘Geleceğin Uçakları İçin Motor Tasarımı Yarışması’ nda ABD’den birincilikle döndü.

ucak_ogrenci_motor

Airbus A350, Airbus A380 ve Boeing 787 yolcu uçakları için 2025 yılına yetiştirilmesi planlanan çok yüksek bypass oranına sahip bir motorun tasarlandığı yarışmada ETU-II-TTF adlı tasarımıyla birincilik kazandı.

Dünyanın en saygın havacılık enstitülerinden olan Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü’nün, dünya çapında düzenlediği Undergraduate Team Engine Desing Competition 2015 yarışmasında, TOBB ETÜ Makina Mühendisliği Bölümü öğrencileri Fırat Kıyıcı, Bertan Özkan, Ozan Can Kocaman ve Tekin Aksu, Yrd. Doç. Dr. Sıtkı Uslu danışmanlığında bu başarıya imza attı.

TOBB ETÜ takımı finalde ABD’nin Embry Riddle Üniversitesi’nin üç takımı, Kansas Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’ni geride bıraktı.

Yarışmayla ilgili bilgi veren Sıtkı Uslu, “Yarışma halen uçuşlarına devam eden ve minimum 700 yolcu kapasiteli uçaklar için daha verimli bir motor tasarımını kapsıyor. Yeni tasarlanan ETU-II-TTF yüksek bypass oranlı turbofan uçak motoru yüzde 16 yakıt tasarrufu ile 22 saatlik uçuşta 21 ton daha az yakıt tüketecek” dedi.

 

Kaynak:Hürriyet

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?