logo

GÜL VE ERDOĞAN’IN PİLOTU EMEKLİ OLDU !

Türk Hava Yolları’nda 40 yıl kaptan pilot olarak görev yapan ve bunun özellikle 4 yılı ANA uçağında Cumhurbaşkanları ve Başbakanları uçurmakla geçen Köksal Köktuna, son seferini İstanbul- Antalya- İstanbul arasında yaparak emekli oldu.

koksal

Bu gün yaptığı son seferinde yanına eşi Cuyibar Köktuna’yı da alan Kaptan Pilot Köksal Köktuna Atatürk Havalimanı’nda uçağın altında arkadaşları ve kendisi gibi pilot olan oğlu Demokan Köktuna tarafından çiçeklerle karşılandı.

ABDULLAH GÜL: “İSTERSEN KALKMAYALIM”

Uçuculuk yaşantısına nokta koyan Köksal Köktuna TC-ANA tescilli Airbus A319 tipi VIP uçağında görev yaptığı zaman yaşadıkları konusunda sorulan bir soruya “O görevlerde mesleki açılardan düşündüğünüz takdirde pek fazla bir gelişme olmuyor. Ama diğer yönlerden çok fazla gelişmeler oluyor. Orada mevcut Sayın Başbakanımızla Cumhurbaşkanımızla uçmanın bir onuru var. Türkiye Cumhuriyetini temsil eden insanlar olması nedeniyle. Bir sürü anılarım var ama şu anda hatırıma gelmiyor. Hatırladığım bir görev vardı. Bir Sivas’tan kalkış göreviydi. Kalkacaktık. Ancak çok kötü bir hava vardı. O zamanki Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, “ Arzu ederseniz kaptanım kalkmayalım buradan” diye bir talepte bulundu. Ben de kendisine “ Merak etmeyin efendim. Sizi emniyetli bir şekilde götürmek istiyoruz. Onun için her hangi bir riske girmeyiz” dedim. Sonra kalktık geldik” diye cevap verdi.

Emekli olmayı pek veda etmek olarak görmediğini belirten Köksal Köktuna, “Olaya pek veda demek içimden gelmiyor. Esasında her veda bir başlangıç oluyor. Çok güzel bir duygu. Uzun seneler emek verdiğim THY’den ayrılmak biraz zor oluyor. Bunun neticede bir sonu olacaktı. Bizde bu sona yaklaştığımız için mutlu ve sağlıklı bir şekilde olması güzel. Bundan sonraki hayatımızda mevcut bilgilerimizi arkadaşlarımızla paylaşabilirsek mutlu olacağız. Sivil Havacılığın müsaade ettiği 2 yılım daha var” dedi.

THY'DE 40 YIL KAPTAN PILOTLUK VE OZELLIKLE BASBAKAN VE CUMHURBASKANLARININ BINDIGI ANA UCAGININ KAPTAN PILOTLUGUNU YAPAN KOKSAL KOKTUNA EMEKLI OLDU. FOTOGRAF:FAIK KAPTAN/ISTANBUL,(DHA)

“ÖMRÜMÜN 2,5 YILI HAVADA GEÇTİ”

Köksal Köktuna havacılık hayatını özetlerken “Silahlı Kuvvetlerde 1975 yılında ilk uçuş hayatıma başladım. 1988 yılında Silahlı Kuvvetler’den ayrıldıktan sonra özel bir şirkette havacılık hayatına başladım. 1995 yılında THY’ye geçti. Sırasıyla Boeing 737’de, bunu takiben RJ 70/100 uçakları ile kaptanlık dönemim başladı. Daha sonra Airbus A319/320/321 uçakları ile uçmaya başladım. Dört yıl Başbakanlığa ait TC-ANA uçağında kaptan pilotluk yaptım. Bu arada iki yıl THY’de Uçuş İşletmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundum. Ardından Airbus A320 uçaklarında kaptanlık görevime devam ettim. Ve şimdi de emekli oluyorum. Oğlumun yaş gününde emekli oldum. Ömrümün 2,5 yılı havada geçti. 25 bin saat uçtum” ifadelerini kullandı.

 APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?