logo

HAVA-İŞ ÇALIŞANLARIN HAKKINI ARIYOR (ÖZEL) !

HAVA-İŞ sendikası çalışanların haklarını korumak adına THY Teknik A.Ş. yöneticileriyle yaptığı görüşmelerin detaylarını üyeleriyle paylaştı.

“Teknik A.Ş’de yaptığımız çalışma bilgilendirmesi ” başlığıyla yapılan bilgilendirmede “THY Teknik A.Ş yöneticileri ile geride bıraktığımız 1 yıl boyunca takip etmekte olduğumuz, üyelerimizin gerek çalışma hayatı gerekse Toplu İş Sözleşmesi’ne aykırı sorunları üzerine kapsamlı bir görüşme yapılmış olup toplantı bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz” denildi.

havais

HAVA-İŞ Sendikası’nın resmi internet sitesinde de yayınlanan bilgilendirmenin detayları,  maddeler halinde şöyle sıralandı.

1.Teknik A.Ş. ile imza edilen ek protokol sonrası sehven yapılan hata sonucu kıdem intibakları verilemeyen 86 kişinin en kısa sürede Teknik A.Ş. icra kuruluna verilmesi benimsenmiştir.

2.Teknik A.Ş.’de yapılan ek protokol ile yeni alınan teknisyenlerin geçmiş tecrübelerinin sayılmaması nedeni ile oluşan intibak kayıplarının düzeltilmesi, Habom’dan kısmi yetkili teknisyen olarak geçen personelin uğradığı hak kayıplarının düzeltilmesi, lisanslı ve lisansına tıp lisansı işleten personelin uğradığı hak kayıplarının düzeltilmesi konularında fikir birliğine varılarak işveren ve sendika tarafından komisyon kurularak çalışma başlatılması benimsenmiştir.

3.Teknik A.Ş.’de ikili vardiyaya geçilerek 2′ye çıkarılan cumartesi nöbetlerinin birinin kaldırılması eski çalışma düzenine geçilmesi yerinde teklifimiz, işveren tarafından tekrar değerlendirilmesi yönünde benimsenmiştir.

4.Teknik A.Ş.’de 15 dakikaya indirilen ara çay saatlerinin tekrar 30 dakikaya alınması teklifimiz iş veren tarafından tekrar değerlendirilecektir.

5.THY A.O.’da uygulanan CED bilet uygulamasının Teknik A.Ş.’de de uygulanması teklifimiz iştirakler başkanlığı aracılığıyla THY A.O. ve Teknik A.Ş. taraflarının bir araya getirilerek çalışma ve değerlendirmede bulunulması yönünde benimsenmiştir.

6.Teknik A.Ş.’de Melbusat seçimlerinde sendikamızın Toplu İş Sözleşmesi gereği aktif rol alma istemi haklı görülmüş olup, şef ve baş teknisyen kıyafetlerinin tekrar eski hallerine getirilmesi benimsenmiştir.

7.Teknik A.Ş.’de hat bakım dinlenme odalarının yetersiz ve uygunsuz olması sendikamız tarafından anlatılmış olup işverence odanın yerinin değiştirileceği söylenmiştir.

8.Teknik A.Ş. SAW’da teknik temsilci odası açılması kabul edilmiştir.

9.Teknik A.Ş.’de sorunlu olan soyunma dolaplarının İSG’ye uygun olarak kullandırılması kabul edilmiştir. Bununla birlikte Teknik A.Ş.’de tüm vardiyalı çalışan personelin eşit zaman diliminde çalışması yerinde teklifimiz Toplu İş Sözleşmesi sürecine bırakılmıştır.

10.Dış istasyonlarda çalışan teknisyenlerin katıldığı yabancı dil kurslarına katılmalarının eksiksiz olması yönündeki teklifimize, burada çalışan arkadaşların kurs programına göre zamanında bilgilendirme yapmaları koşulu ile işveren tarafından yardım göreceği yönünde fikir beyan edilmiştir.

aslan-karınca

KARINCA İLE ASLAN’IN DERS ALINACAK HİKAYESİ

HAVA-İŞ Sendikası Yönetim Kurulu, herkesin kendine göre bir ders çıkarması adına meşhur karınca ile aslanın hikayesini “Yorumsuz” başlığıyla yayınladı.

“KARINCA İLE ASLAN”

Küçük bir Karınca her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı… Çok çalışır… Çok üretir…Ve bunları keyif içinde yapardı. Patronu Aslan, Karınca’nın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı.

Bir gün karı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi… Eğer Karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa kim bilir neler yapardı ? Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü Hamamböceği’ni işe aldı.

Hamamböceği işe öncelikle bir “saat” alarak başladı. Böylece Karınca’nın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti…İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti…Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı…Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için Örümcek’i işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceği’nin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve karlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artık artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için Sinek’i işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan Karınca bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiriyordu. Aslan, Karınca’nın bölümünün giderek büyümesinden memnundu.

Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü Ağustosböceği’ni işe aldı. Kendi rahatına ve keyfine düşkün Ağustosböceği’nin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabii ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısını işe aldı.

Karınca’nın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekana dönüşmüştü. Ağustosböceği, patronu Aslan’ı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti. Bunu üzerine, Karınca’nın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren Aslan, üretimin ve karlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir danışman olan Baykuş’u sorunu çözmesi için işe aldı. Baykuş, Karınca’nın departmanında 3 ay geçirdi.

Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı. Raporun sonucu şuydu: “Departmanda aşırı istihdam vardı ”. Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi. Aşırı istihdamı yok etmek için birilerini işten atmak zorundaydı. Kimi atsın kimi atsın derken, yeni durumdan en mutsuz olan ve tavırları gittikçe olumsuz hale dönüşen “karıncaya” gözü takıldı. Karınca diğerlerine göre, en mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş kişi olarak gözüküyordu… Aslan kararını verdi: “Karınca’yı işten çıkartacaktı”.

APRON24.COM/ÖZEL HABER 

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments