logo

HAVA-İŞ TİS TASLAĞINI ÜYELERİYLE PAYLAŞTI

hava-s_temsilci_tis_okuyor

Hava-İş Sendikası Türk Hava Yolları ile yapılacak Toplu İş Sözleşmesinin (TİS) tam metnini üyeleriyle paylaştı.

hava-is

Hava-İş’ten yapılan açıklama şöyle:

Değerli Üyelerimiz;

Başkanımız ve Yönetim Kurulu üyelerimiz, uzman avukatlarımız ile birlikte, sıklıkla üyelerle ve temsilcilerimizle de istişarelerde bulunarak, sizlerden gelen geri bildirimler doğrultusunda, yoğun çalışmalarla hazırladıkları 25.Dönem Toplu İş Sözleşmesi taslağını, 27.01.2016 tarihinde noter yoluyla, Türk Havayolları Anonim Ortaklığına gönderdi.

Yıllardır sosyal haklardaki ücret artışları dışında herhangi bir değişiklik yapılmayan Toplu İş Sözleşmesinde, reform yaratacak değişiklikler hazırlandı. THY’de çalışan 200 civarı engelli personel olmasına rağmen, şimdiye dek imzalanmış 24 tane toplu iş sözleşmesinde; direkt engelli personelin haklarına dair herhangi bir madde yer almamaktaydı. Hazırladığımız taslakta engelli personele ilişkin kazanım ve güvence içeren kapsamlı bir madde eklemiş bulunmaktayız.

Talep edilen zam oranı ilk 6 ay için yüzde 10, sonraki 6 aylarda yüzde 9 (%10 + %9 + %9 + %9) şeklinde belirlendi. Tüm Sendika Üyesi personele 2015 yılındaki ticari başarıdan dolayı, Toplu İş Sözleşmesinin imza tarihinden itibaren iki hafta içerisinde ödenecek şekilde, personel başına net 7500 TL. temettü talep edildi.

Detayları taslakta da görebileceğiniz üzere; kokpit ve kabin personeli ile ilgili maddeler genişletildi, bu maddelere uyulmadığı taktirde çeşitli yaptırımlar belirlendi. Yurt dışı merkez tayinli personelin de lehine maddeler eklendi. “İşveren, personelin 18 yaşını doldurmamış bulundukları ülkede öğrenim gören veya kreşe giden çocukların okul masraflarının %50’ sini belge karşılığında personele öder”; yurt dışı merkez tayinli personel için eklenen maddelerden birisidir.

Sosyal haklar ve yardımlar bölümünde; Sosyal yardım 1.yıl 750 TL, 2.yıl 850 TL.
Evlenme Yardımı 1.yıl 1500 TL, 2.yıl 2000 TL.
Kreş Yardımı 1.yıl 900 TL., 2.yıl 1000 TL.
Doğum Yardımı 1.yıl 750 TL., 2.yıl 900 TL.
Ölüm Yardımı 1.yıl 1750 TL, 2.yıl 2000 TL. olarak belirlendi.

Sizlerden gelen talepler doğrultusunda hazırladığımız taslağımızdan hepinizin memnun kalacağına inanarak, asıl mücadelemizin şimdi başladığını sizlere hatırlatır; dayatmalara boyun eğmeyip, işçi hakkını, kul hakkını sonuna kadar savunacağımızın sözünü veririz. Ancak bu kazanımları elde edebilmemizin yegane yolu; sizlerin dik duruşu, sizleri temsil eden sendikanıza sonuna kadar güvenmeniz ve sahip çıkmanızdır.

Bu süreçte sergileyeceğimiz birlik ve beraberliğin, gücümüze güç katarak, kazanımlarınızı günden güne arttıracağına olan inancımızla 25.Dönem Toplu İş Sözleşmesinin tüm üyelerimiz için hayırlara vesile olmasını dileriz.

TİS Taslağının tam metnine ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

HAVA-İŞ SENDİKASI YÖNETİM KURULU

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments