logo

HAVA-İŞ TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE ÇOK SIKI HAZIRLANIYOR ?

hava iş 3

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, yönetime gelir gelmez bazı kesimlerin kendilerine “sarı sendika, bunlar yönetimin adamı” gibi yaftalar yapıştırdıklarına dikkat çekerek, “Biz kimsenin adamı değiliz, biz çalışanların adamıyız. Bunu Toplu İş Sözleşmesi’nde ispatlayacağız. Bizim kimin adamı olduğumuzu, kimin yayında durduğumuzu herkes görecek Hakkımızı son kuruşuna kadar alacağız” dedi.

Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, yönetime geldiklerinden beri, üyelerin ve çalışanların haklarını, hukuk çizgisinde hareket ederek korumaya çalıştıklarını söyledi. Hava-İş’i geçmiş yönetimin borç batağından kurtararak, sendikacılıkta tertemiz bir sayfa açtıklarında dikkat çeken Tatlıbal, “Hak-İş’e bağlı Çelik-İş 5 bin’e yakın THY Teknik A.Ş. ve Habom çalışanını, hukuk dışı manevralarla kendi bünyesine almaya çalıştı. Ama Allah’ın adaleti tecelli etti ve hukuk çizgisinde kalarak bu davayı kazandık. İnşallah yüce adaletin nihai kararı da Hava-İş’in lehine olacaktır” diye konuştu.

thy_teknik_motor

“ÜYELERİMİZ GÖNLÜNÜ FERAH TUTSUN”

Üzerlerine yapıştırılan “Bunlar sarı sendika, bunlar yönetimin adamı” gibi yaftalara aldırmadan hak arama adına yollarına devam ettiklerini belirten Tatlıbal “Teknik A.Ş.’de çalışan üyelerimize ve sevgili arkadaşlarımıza sesleniyorum, kalbiniz rahat olsun. Çok şükür sendikamız öyle yaftaladıkları gibi ‘sarı sendika’ veya onun bunun emrinde bir sendika değil. Biz sizin emrinizdeyiz kardeşim. Biz sizin emrinizdeyiz. Bundan şüpheniz olmasın. Bunu da nasıl ispatlayacağız göreceksiniz. Bunu sözle değil icraatla anlatacağız. Nasıl ispatlayacağız ? Toplu İş Sözlemesi vakti geliyor. Ben içinize gireceğim. Ben o gün vefat eden teknisyen kardeşimiz Tuğrul Tuna Beken’in cenazesine saygı duruşunda yanınıza kaza yerine geldim ve söyledim. Ben yine yanınıza geleceğim, bana bir bardak çay ikram edeceksiniz. Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım çıkacak, THY yönetimiyle görüşecekler. Pazarlığı onlar yapacak. Ben sadece içinizde oturacağım, dimdik yanınızda duracağım. Siz diyeceksiniz ki ‘başkan şu şekli kabul etmiyoruz’. Ben de yönetim kurulu arkadaşlarıma, ‘bu şartları kabul etmiyoruz gidin tekrar görüşün’ diyeceğim. Arkadaşlar ikinci teklifle gelecek, bunu kabul ediyoruz dediniz mi? Ondan sonra görev bana düşecek. Gideceğim sizin emrinizle, sizin isteğinizle imzayı atıp geleceğim. Siz neyi istiyorsanız onu imzalayacağım” şeklinde konuştu.

havais_komisyon_1

“BİZE KARŞI KİMSE ÖN YARGILI OLMASIN !”

Tüm kamuoyunu, havacılık camiasını ve özellikle de THY kabin ve Teknik A.Ş, çalışanlarını sendikaya karşı önyargılı olmaktan vazgeçmeye çağıran Tatlıbal, “Sevgili Teknik A.Ş.’deki arkadaşlara sürekli bunu anlatmaya çalışıyorum. Diyorum ki bizi tanımadan yaftalamayın, bazı çevrelerinin algı yönetimiyle, bizi bölmek isteyenlerin sözleriyle hüküm vermeyin.  Kitabı kapağından yargılamayın. Tanıyın, içine girin önsözünü ve içeriğini okuyun öyle karar verin. Biz halktan geldik kardeşim. Biz sizin içinizden geldik. Düne kadar ben de bu şirkette çalışıyordum. Sendikaya aidat veren birisiydim. Ne değişti? Değişen aslında şu, ben işverenden maaş almıyorum. Ben bu işçilerin aidatlarından alın terlerinden alıyorum ekmeğimi. Neden? İşveren karşısında dik durup ezilmeden çalışanların hakkını savunabilmek için. Üyelerim ‘ben bağıramıyorum sen bağır hakkımı ara diyebilsin’ diye bana maaş veriyor. Ama şunu bekleyenlere de aynen söylüyorum yanlış yanılgıya düşmesinler. Ben militan değilim. Polise askere taş atan adam değilim. Ben iletişimden yanayım. Sonuna kadar iletişim diyorum. İnşallah işçi kardeşlerimizin istediği ölçüde iletişim çerçevesinde, etik ve ahlaki değerler çerçevesinde istediğimiz her türlü talebi karşılayacağımızı düşünüyorum. İnşallah hayırlı bir Toplu İş Sözleşmesi imzalayacağız” diye konuştu.

hava-is- mahkeme_belge2

“HUKUK ÇİZGİSİNDEN ÇIKMADAN DAVAYI KAZANDIK”

Genel kurulda, önlerine çıkan tüm engelleri aşmak, çeşitli ayak oyunlarını bertaraf etmek için tam yetki aldıklarına işaret eden Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “Yetki aldık ama genel kurulda Çelik-İş yönetimi itiraz etti. Davanın seyrine itiraz etti, itirazı da ret oldu. Allah’ın adaleti. Adalet orada da tecelli etti. İnşallah nihai karar da tarafımıza çıkacak. Bakırköy’deki davayı da kazandık. Şimdi düne kadar sözleşmeyi Çelik-İş ile yapacağını düşünüp bizi saymayan sevgili dostlara sesleniyorum. Bizi sevmeyen, bizleri sendika olarak görmeyenlere sesleniyorum. Toplu İş Sözleşmesi için  masaya oturduğum zaman benim kim olduğumu göreceksiniz. Veya Hava-İş yöneticilerinin kim olduğunu anlayacaksınız. Biz gerçekten Allah hakkını savunuyoruz. Kul hakkını savunuyoruz. Allah’ın adaleti için uğraşıyoruz. Kimsenin adamı olmadık olmayacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Anlımız ak, kapımıza gelene de her türlü hesabı vermeye hazırız. Kimsenin beş kuruşunu ne yedik, ne de yediririz” şeklinde konuştu.

thyyyy8

“TEK SES, TEK YÜREK, TEK YUMRUK OLALIM !”

Hava-İş’i geçmişin tüm şaibelerinden kurtardıklarını anlatan Tatlıbal, “Daha önceki görüşmelerde de anlattım. O kadar borcu ödedik. O kadar harcamalar yaptık. O kadar eğitimler veriyoruz. İş Sağlığı Güvenliği eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerin ne kadar önemli olduğunu herkes gördü. İnşallah bir daha havacılık camiası böyle üzücü iş kazaları yaşamayacak. Ben burada olduğum müddetçe bunun da önünde duracağım. Dim dik duracağım. Tüm teknisyen arkadaşlarımız öncelikle haklarını helal etsin. Ondan sora Toplu İş Sözleşmesi zamanı onlara kendimi ispatlayacağım. Bize de güvensinler. Tek ses, tek yürek tek yumruk olalım. Birlik olalım, bir olalım yeter. Bizim niyetimiz burada kalmak değil. Koltuk kadıya bile mülk değil. Bizim tek gayemiz var o da  halisane duygularla hizmet etmek. Teknik A.Ş. davasında sendikayla çok uğraşıldı. Ama biz doğru yolda olduğumuz biliyorduk. Doğru yolda olduğumuz için Allah’ın adaleti ile bütün kozlar elimize geldi. Şimdi başkan olarak ipleri ben tutuyorum. Ne olacak şimdi ? Şimdi ne yapacağız ? Beni saymayanlara söylüyorum. Şimdi ne yapacağız ? İmzayı kiminle atacaksınız. Ama efendiliği bozmadık ve bozmayacağız. Bizi seven veya sevmeyen tüm üyelerimizin, tüm çalışanlarımızın haklarını Toplu İş Sözleşmesi masasında son kuruşuna kadar söke söke alacağız” diye konuştu.

İŞTE HABERİN VİDEOSU :

APRON24.COM/ÖZEL HABER

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments