logo

HAVA-İŞ ZİYARETİNDE KOTİL’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

kotil_tatlibal_yakin

Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanvekili Temel Kotil, Hava-İş Sendikası’na nezaket ziyaretinde bulundu.

kotil_ziyaret_genel

Kotil, yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyaret sırasında, Hava-İş’e çalışmalarında başarılar diledi. Hava-İş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal, “Bu ziyaret, hem işverenin hem de sendikamızın çalışanlar adına hak arayışından başka bir gayesi olmadığının en açık göstergesidir. THY bizim düşmanımız değil. THY Türkiye’ye yılda milyarlarca dolar gelir kazandıran büyük bir hava yolu şirketidir. THY’nin kaybetmesi benim üyelerimin zararınadır. Ancak toplu iş sözleşmesi geldiğinde çalışanlarımız alın terinin hakkını son kuruşuna kadar almak için mücadelemizi vereceğiz” dedi.

kotil_tatlibal_ayakta

KOTİL: “BURAYA PAZARLIĞA GELMEDİK”

Ziyareti değerlendiren Kotil ise “Biz bugün başkanımızı kısa da olsa ziyaret edelim istedik. Toplu iş sözleşmesi yaklaştı, bu yüzden ziyaret ediyoruz diye kimse düşünmesin.Çünkü biz buraya pazarlığa gelmedik. Şirketimiz Allah’a şükür çok iyi gidiyor. Tabi ki Türk Hava Yolları sadece uçaklardan ibaret değil. Bir de çalışanlarımız personelimiz var. Kabin ve kokpitte binlerce çalışanımız var, hepsi Hava-İş’in üyeleri. Bir de sendikanın Türkiye’de tek kabin ve kokpit olarak THY’den üyeleri var. Bu bir nezaket ziyareti. Hayırlı uğurlu olsun. İleriki süreçlerde de iyi sonuçlar vereceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

kotil_tatlibal_yakin

“NİYET KONUSUNDA PROBLEMİMİZ YOK “

Toplu iş sözleşmesi için niyetle ilgili bir problemleri olmadığına dikkat çeken Kotil, “Ben 10 yıldır THY’de genel müdürüm. Bizim görünüşümüz ve duruşumuz belli. Niyet konusunda bir problemimiz yok. Ama biz bugün toplu iş sözleşmesiyle ilgili bir şey konuşmaya gelmedik. Sendika zamanı gelince yetki alacak. Yetki alınca da toplu iş sözleşmesi süreci başlar. 10 yıllık tecrübem bana geçmişte yaşanan sıkıntılara rağmen, her zaman sözleşmeyi imzaladığımızı hatırlatıyor. Her zaman sözleşmeyi imzaladık. Hem çalışanımız hem de işveren Türk Hava Yolları mutlu oldu. Zaten şirketimizde bu ülkenin Türkiye’nin şirketi, tüm çalışanlarımızın şirketi” diye konuştu.

kotil_genel

THY TEKNİKTEKİ SIKINTILAR NASIL AŞILACAK ?

THY teknikte iş kolu davası yüzünden yaşanan sıkıntılar konusundaki görüşlerini dile getiren Kotil, “Bildiğim bir şey var. Allah’a şükürler olsun THY Teknik çok güçlü. İleri ki yıllarda da güçlü olarak faaliyetlerine devam edecek. Bahtı da çok açık. Yalnız THY’nin değil aynı zamanda Avrupa’nın uçak filosuna bakacak bir hale geldi. Toplu iş sözleşmesiyle ilgili de bir sıkıntı yaşanmayacağına inanıyorum. THY Teknik kursiyer alarak çok sıkı şekilde kalifiye personel yetiştiriyor. İŞKUR ile işbirliği yaparak her dönem 600 kursiyer alıp teknisyen olarak yetiştiriyor, bunları kadrosuna katıyor. Bu kadro her dönem 600’er yeni teknisyenle büyümede devam edecek. Kabin de de sayımız 10 bin’e geldi. Kabinle de THY teknikteki teknisyen sayısı hemen hemen aynı. Teknikte 10 bin personeli inşallah yakında görürüz. Ancak teknisyen yetiştirmek çok kolay olmuyor, biraz zaman alıyor” diye konuştu.

kotil_ucak_maketi

“UZUN BAYRAM TATİLİ BİZİ MEMNUN ETTİ” 

Kurban bayramı tatilinin uzaması ve okulların açılışının 28 Eylül’e ertelenmesinin Türk Hava Yolları’na nasıl yansıdığı konusunda da bilgi veren Kotil, “Ankara hükümetimizin, büyüklerimizin 9 gün tatil kararı vermesi, havayolları açısından çok pozitif bir durum. Herkes tatile bol gidiyor. Bundan THY olarak biz de yararlanıyoruz, diğer özel havayolu şirketlerimiz de yararlanıyor. Havacılık sektörü açısından güzel bir şey. Yoğun talep geldiği takdirde ek seferler için de gereken tüm hazırlıklarımızı yaptık, tedbirlerimizi aldık” dedi.

LUFTHANSA İLE ORTAKLIK KONUSU NE AŞAMADA ?

THY Genel Müdürü Temel Kotil, uzun süredir ekonomi basınında yer alan THY’nin Lufthansa ile oraklık yapıp yapmayacağı konusuna da açıklık getirdi. Kotil, “Bu konuyla ilgili geçenlerde Reuters bir haber geçti. Biz de ‘Lufthansa ile herhangi bir işbirliğine kapalı değiliz’ dedik. THY büyüyen bir havayolu, açık ara her noktaya uçak bir havayolu şirketiyiz. İşbirliklerimizi her geçe gün artırıyoruz. Star Allience üyesi olmayan havayolları ile de ortak uçuş anlaşmaları yapıyoruz. Üç gün önce Ürdün Hava Yolları ile ortak uçuş ve kod paylaşımı anlaşması imzaladık. Star Alliance üyesi Lufthansa ile daha yakın işbirliği yapmada da hiçbir engelimiz yok. Zaman ne gösterir bilmiyoruz. Ancak alınan bir karar yok. Zaten olsa bunu önce borsaya bildirir, sonra da kamuoyu ile paylaşırız. Ama THY herkese iyi işbirliği ortağı ve arkadaş olacak kadar güçlü ve samimi bir şirkettir” şeklinde konuştu.

 

APRON24.COM

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments