logo

HAVADA RUS-BULGAR GERİLİMİ!

havada_rus_bulgar_gerilimi

Bulgaristan Savunma Bakanlığı, Rus uçaklarının Bulgaristan hava sahasına yaklaşmaları konusunda, “Kimse ile cepheleşme aramıyoruz” dedi.

“Kimse ile cepheleşme aramıyoruz” denilen açıklamada, Rus uçaklarının uydu alıcıları kapalı ve uçuş planı bildirmeden Bulgaristan’ın hava sahasına yaklaştığı ifade edildi. Bazı uçakların kimlik belirten bilgiler bile taşımadıkları vurgulanan açıklamada, tüm hareketlerin Bulgaristan Hava Kuvvetleri ve NATO sistemince kaydedildiğine değinildi.

GERGİNLİK NASIL BAŞLAMIŞTI?

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, hafta sonu yaptığı açıklamada son dönemde Rus uçaklarının Karadeniz bölgesinde Bulgaristan’ın sorumluluk alanına yaklaşıp uzaklaşmaya başladığını ve Bulgaristan Hava Kuvvetlerinin her seferinde iki jet kaldırmak zorunda kaldığını dile getirmişti.

Bunun üzerine Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Igor Konoşenkov, Bulgaristan’ın iddialarını yalanlayarak, “Rus uçaklarının her türlü havacılık kurallarına göre planlı, kurallı ve sadece uluslararası sahada uçuş yaptıklarını” söylemişti.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?