logo

HAVASEN: BU KOŞULLARDA PİLOTLARI TUTMAK MÜMKÜN DEĞİL!

Türk Hava Yollarının pilotlara yapmayı düşündüğü yüzde 30 zam nedeniyle HAVASEN Yönetimi yazılı bir açıklama yayımladı. HAVASEN Yönetiminin yaptığı yazılı açıklamada “Mayıs ayından beri THY A.O. Yönetimi ve yetkili sendika bu söylentiler ile pilotları, çalışma şartları bu kadar ağırlaştırılmış şekilde çalıştırmaya devam ediyor” denildi

HAVASEN Yönetiminin açıklaması şöyle:

Değerli Sivil Havacılık Çalışanları

Basında ve kamuoyunda yapılan açıklamalara göre THY A.O. yönetimi pilotlara yüzde otuz civarında bir zam daha yapmayı düşündüğünü ve bu konuda yetkili sendikaya (Hava iş)’e bilgi verdiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Ülkemizin göz bebeği ve tek markası THY A.O. Ve onun geçek sahibi emekçiler olarak basında yapılan açıklamaları değerlendirmek ve sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bildiğiniz gibi Hava- Sen olarak bizler, şirketimizin geleceği için yapılması gerekenler konusunda her zaman uyarıcı olduk. Personel politikasındaki yanlışlar konusunda sesimizi yükselttik, çözüm önerileri sunduk. Ancak mevcut THY A.O. Yönetimi hızla üye kaybeden yetkili sendikayı yaşatmak uğruna, hem THY A.O.’na hem de bize bedel ödetmeyi seçerek, bizlerin çözüm önerilerini dikkate almadı ve arkadaşlarımızın iş akitlerini fesh etti. Bizler ise yılmadan, korkmadan çözüm önerileri sunmaya doğruları söylemeye devam ettik.

Gelinen nokta bizleri malesef haklı çıkarttı.THY AO. yönetimi’nin planlamadan,öngörüden ve diyalogdan uzak, çatışma kültürüne dayalı anlayışı sorun üretmeye devam ediyor.

Ciddi Uluslararası havacılık şirketleri ve aktörler bu süreçleri görerek beş yıl önce hesaplarını yaptılar ve bugün yaşanan zorluklar karşısında rahatlar. Biz ise hala yıllık pilot ihtiyacı konusunda, eğitim ve tedarik telaşı içerisinde, yoğun çalışma proğramlarını devam ettirerek pilot açığını kapatmaya çalışıyoruz. Bu yetmeyince de TİS dışında ikinci bir zam yapmak konusunda arayış içerisindeyiz. Mayıs ayından beri THY A.O. Yönetimi ve yetkili sendika bu söylentiler ile pilotları, çalışma şartları bu kadar ağırlaştırılmış şekilde çalıştırmaya devam ediyor.

Bu koşullarda Pilotları THY A.O.’ da uzun süre tutmanız mümkün değildir. Biz ne yaparsak yapalım uluslararası piyasa bizden daha öndedir ve tedbirini almıştır.

THY A.O. Uyguladığı personel politikası ve yöntemler ile çalışma barışını bozmuştur. Onun şubesi gibi çalışan ve işvereninin söylediği herşeyin altına tıpış tıpış imza atan yetkili sendika da bu yanlışların ortağıdır.

Özel protokoller ile Toplu iş sözleşmesini iğdiş edenler, yapılanlar kaşısında sus pus durumdadır.

THY A.O. Pilotları başta olmak üzere tüm sivil havacılık çalışanları yaşanan bu zor süreçlerde özveri ile işlerini yapmışlardır ve yapmaya devam etmektedirler. Uçucuları, özellikle kaptanları şirket içindeki piyonlarınız vasıtasıyla yaydığınız söylentileri ile test etmekten vazgeçiniz. Mayıs ayından beri yaydığınız söylentilerle verdiğiniz zam vaatlerini, bugün itibarıyla gecikmeden yerine getiriniz. Yapılacak ne varsa geriye dönük olarak yapılmalıdır. Boş sözler değil kapalı kapılar arkasında söylediklerinizin icraatını görmek istiyoruz.

THY A.O. Yöetimi sorunları gidermek konusunda, doğru yaklaşım ve taraflar ile uzlaşabilmeyi becerebilmelidir. Mevcut sistem içerisinde sorunların çözülemeyeceği , her dayatmanın başka sorunlara kaynak teşkil eder hale geldiğini , bu nedenle yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olunduğunun bilinmesi gerektiği kaçınılmazdır.

Hava Sen olarak süreci takip etmeye doğruları söylemeye devam edeceğiz. THY A.O. başta olmak üzere, tüm sivil havacılık çalışanlarınıın hak ettiği çalışma koşulları, uçuş emniyeti ve sosyal haklarının takipçisi olacağız.

Saygılarımızla.

Hava Sen Yönetim Kurulu

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments