logo

KARGO TAŞIYICILARINA CEZA YAĞDI

AB Komisyonu, havayolu kargo taşımacılığı yapan 11 firmaya kartel oluşturdukları gerekçesiyle toplam 776 milyon euroluk para cezası verdi.
 KARGO

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, anlaşarak fiyat belirledikleri ve kartel oluşturdukları gerekçesiyle 11 havayolu kargo şirketine yönelik 776 milyon euro para cezası verilmesi kararı aldıklarını açıkladı.
Buna göre, 1999-2006 yılları arasında faaliyet gösteren ve kartel oluşturduğu tespit edilen Air Canada, Air France, KLM, Martinair, British Airways, Cargolux, Cathay Pacific Airways, Japan Airlines, LAN Chile, SAS ve Singapore Airlines’a çeşitli miktarlarda para cezası uygulanmasına karar verildi.
Soruşturmada tam işbirliği yaptıkları ve kartelin ortaya çıkartılması için önemli verileri paylaştıkları gerekçesiyle Lufthansa ve Swiss International Air Lines’a ise para cezası verilmedi.
Öte yandan, AB Komisyonu 2010 yılında da söz konusu firmalara kartel gerekçesiyle yaklaşık 799 milyon euro para cezası kararı almış, şirketler konuyu mahkemelere taşımıştı. Ancak AB mahkemesi, usulen hatalı olduğu gerekçesiyle kararı iptal etmişti.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments