logo

“HAZAR CANAVARI” GERİ DÖNÜYOR !

hazar

Rusya, ‘Hazar Canavarı’ olarak anılan, 1000’den fazla tank ve mürettebat taşıyabilen hava-deniz aracı ‘ekranoplan’ üretimine yeniden başlıyor.

Çek Cumhuriyeti’nde yayın yapan iDNES.cz haber portalına göre, hava yastıklı deniz aracı ve hava aracı birleşimi olan, su yüzeyine çok yakın mesafeden uçabilen ekranoplanları yeniden üretmeye başlayacak.

Habere göre Rusya, 1998 yılında mali ve ekonomik sorunlar nedeniyle ekranoplan üretimine yönelik bir projeyi süresiz şekilde askıya almıştı. Çek gazeteci Ondřej Fér “Rusya, hali hazırda 60 ton ağırlığında bir ekranoplan modeli üretti. Rus mühendisler, şimdi ise 500 tonluk bir ekranoplanı üretme aşamasında. Yeniden ekranoplan üretmeye başlayacak olan Rusya, bu araçların, kıyılardaki barış ve güvenliği sağlayacağı görüşünde” dedi.

Daha öncelerde de bir Rusya Deniz Kuvvetleri temsilcisi, 2020 yılından sonra Nijnıy Novgorod şehrinde ‘Hazar Canavarı’nın seri üretimine geçileceğini söylemişti.

Sovyetler Birliği, en başta 1960’lı yıllarda yüksek hızlı ulaşım araçları olarak tasarlamaya başladığı ekranoplanları daha sonra genellikle Hazar Denizi’nde ve Karadeniz’de kullanmıştı.

Bu yıllarda yapılan 100 metre uzunluğundaki ve 544 ton ağırlığındaki Hazar Canavarı, tüm zamanların en büyük ekrano planıydı. Resmi adı KM olan bu araç, 1980 yılındaki kazasının ardından batmıştı.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?