logo

HOLLANDE DAEŞ’E SALDIRACAK UÇAK GEMİSİNİ GEZDİ!

hollande_fcb

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, terör örgütü DAEŞ ile mücadele için Akdeniz’e yola çıkan uçak gemisi Charles de Gaulle’ü ziyaret etti.

Hollande, sürpriz ziyaretinde uçak gemisindeki askerlere yaptığı konuşmada, Fransa’nın Suriye ve Irak’ta DAEŞ’e yönelik hava saldırılarını daha da yoğunlaştıracağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayından yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanı Hollande’ın ziyareti sırasında askerlere, “Bir kaç gün içinde yeni bir bölgeye gönderilecek ve müttefiklerimizin komuta sorumluluğunu üstleneceksiniz. Ülkemize yapılan bu korkunç korkakça terör saldırısının ardından DAEŞ ile mücadelenin yoğunlaşmasına karar verdim bu da, sizin daha fazla hava saldırısı düzenleyeceğiniz anlamına geliyor” dediği belirtildi.

Yapılan açıklamada ayrıca helikopterle gemiye ulaşan Hollande’ın gemide yaklaşık 2 saat kaldığı ve yapılan hazırlıkları yerinde denetlediği ifade edildi.

Charles_De_Gaulle_(R91)_underway_2009

Uçak gemisi Charles de Gaulle’ün, önümüzdeki günlerde Süveyş Kanalı üzerinden Körfez’e giderek, bölgedeki ABD uçak gemisinin yükünü hafifletmesi bekleniyor. Fransız uçak gemisinde 30 savaş uçağı bulunuyor.

Fransa, Paris’teki terör saldırılarında 130 kişinin ölümü, 351 kişinin yaralanmasının ardından Suriye’deki DAEŞ hedeflerine yönelik hava bombardımanını artırmıştı.

Bu yıl şubat-nisan ayları arasında 8 hafta boyunca Körfez’de konuşlanan Charles de Gaulle, DAEŞ’in Irak’taki hedeflerine yönelik başlatılan operasyona katılmış, mayıs ayında Fransa’ya dönmüştü. Charles de Gaulle’ün kasım başında bölgede 24 savaş uçağıyla yeniden konuşlandırılacağı duyurulmuştu.

Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım’da 130 kişinin öldüğü saldırılar sonrasında Hollande, DAEŞ’e karşı operasyonların arttırılacağını kaydetmişti.

Fransa, “Chammal” operasyonunda DAEŞ’in Irak’taki hedeflerini ilk kez 19 Eylül 2014’de vurmuş, DAEŞ’in Suriye’deki hedeflerini tespit etmek için ilk keşif uçuşunu da 19 Ekim 2015’de yapmıştı.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?