logo

HOSTESLERE YAKIN DÖVÜŞ EĞİTİMİ

SORUNLU YOLCULARA MÜDAHALE EĞİTİMİ

Uçak yolcu alırken veya havalandıktan sonra uçakta olay çıkaran, sağa sola saldıran sorunlu yolculara karşı kabin ekibi kılı kırk yaran bir eğitimden geçiriliyor.

Hosteslere hem kendilerini korumak hem de diğer yolcuların huzurunu sağlamak için bu tür saldırganlara karşı bazı yakın dövüş taktikleri de öğretiliyor.

PLASTİK KELEPÇE TAKILIYOR

Türk Hava Yolları Uçuş eğitim merkezinde sadece pilot ve kabin memurlarına tehlike durumlarına karşı eğitim verilmiyor. Seyahatlerde hosteslerin en büyük korkusu olan sorunlu yolcular için de kılı kırk yaran dersler veriliyor. Psikolojik problemi olan ve sürekli bağıran yolcuya, kabin memuru önce “Uluslar arası havacılık kurallarına göre suç işliyorsunuz” diyerek uyarı yapıyor. Ancak yolcu problem olmaya devam edince “Sizi uçağın arkasına almak zorundayız. Yolcuların huzurunu kaçırmaya hakkınız yok” diye ikinci bir uyarı yapılıyor.

SALDIRI OLUNCA KABİN AYAKLANIYOR

Bütün uyarılara rağmen bağırıp çağıran yolcu kabin memurunun üzerine yürüyüp  saldırınca, diğer hostesler devreye giriyor. Yolcu önce zapt ediliyor, eline plastik kelepçe takılıyor. Daha sonra diğer yolcuları rahatsız etmeyecek konumdaki (arkalarda) bir koltuğa oturtuluyor. Taşkınlığa devam edip direnen yolcunun başı tutularak öne eğiliyor, koltuğunun arkasına yastık konuyor. Böylece kaçmak isterken kendine zarar vermesinin önüne geçiliyor. Son aşamada yolcu bel hizasından plastik kelepçe ile bağlanıyor.

YOLCUNUN TÜM İHTİYAÇLARI GİDERİLİYOR

Yolcu uçak inene kadar bu konumda tutuluyor. Ancak hiçbir hizmeti eksik bırakılmıyor. Kabin görevlilerini sık aralıklarla bir ihtiyacı olup olmadığını soruyor, sorunlu yolcuyu rahatlatmak için sohbet ediyor. İnişten sonra sorunlu yolcu yine kabin görevlilerinin kontrolünde uçaktan aşağı indiriliyor. Burada da taşkınlığına devam ederse  liman güvenlik görevlilerine teslim ediliyor. Sıkıntı uçakta bitmez, sorunlu yolcu uçaktan inmemek için direnirse, liman güvenlik görevlileri veya polis uçağa çağırılıyor. Kabin görevlilerin bu tür nahoş durumlarda saldırgan yolculara karşı kendilerini korumaları, olayın büyümesini önlemeleri için bazı yakın dövüş taktikleri de öğretiliyor.
sisli.madamnet.com
APRON24.COM/ÖZEL

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+6 = ?