logo

TÜRKİYE’DE İÇ HATLARDA SEYAHAT ORANI 10 KAT ARTTI !

thy ucaklar_1

THY Genel Müdürü Temel Kotil, “İç hatlarda seyahat oranı Türkiye’de 10 kat arttı” dedi. 

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, Akçakoca Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Liderlik ve Etkili Yöneticilik’ konulu konferansta konuştu. Kotil, uçak sayılarının 300’lere ulaştığını belirterek “Ülkemizin bahtı çok açık. Bizim de önümüz açık. Uçak sayımızı 300’lere ulaştırdık. İran’dan dolayı Hakkari Havaalanımız bile rantabıl oldu. Havaalanlarımızın hepsi kullanılıyor. Hepsine de uçuşlarımız mevcut. Cesur bir havayolu şirketiyiz. Yatırım yapmaktan çekinmiyoruz. Çok düşük oranlı kredi kullanıyoruz. İç hatlardaki seyahat adeta halkın yolu oldu. Halkımız iç hatlarda uçmaktan çekinmiyor. İç hatlarda seyahat oranımız çok yükseldi. Bu da Türkiye’de orta sınıfın arttığını gösteriyor. İç hatlarda seyahat oranı Türkiye’de 10 kat arttı” diye konuştu.

temel_kotil-bayrakli1

Türkiye’nin havacılıkta tarih yazdığını ifade eden Kotil, “2004 yılında 26 milyon olan iç hat yolcu sayımız bu yıl 131 milyona ulaştı. Türkiye’de 26 olan havaalanı sayımız 55 oldu. Burada hükümetimiz koca bir alkışı hak ediyor. Dünya havacılığının yüzde 2’siyiz. Yüzde 4.5 olursak lider konuma ulaşacağız. Birçok büyük şirket kar elde etmek için pazar paylarını düşürüyor. Biz ise büyütüyoruz. Şu anda yurt dışından gelen yolcuların yarısı transit yolcu. Bu sayı her yıl yüzde 33 artıyor. İstanbul’a üçüncü havaalanı yapıldığında resmen ağırlık merkezi olacağız’’ diye konuştu.

“AVRUPA’NIN AĞIRLIK MERKEZİ İSTANBUL OLACAK”

Temel Kotil, “İstanbul’a dünyanın en büyük havaalanı kurulduğunda, 10 saatlik seyahatlerde Avrupa’ya uçanlar aktarma olarak İstanbul’u kullandığında evlerine 3 saat erken gitmiş olacak. Avrupa’nın ağırlık merkezi İstanbul olacak. Uçuşlar ucuzlayacak, daha ekonomik olacak. Türkiye’nin havacılıktaki başarısının asıl sebebi hükümetin desteği, şirketin çabası ve müşteri memnuniyetinden geliyor. 2006 yılı 21 Mayıs’ında borsada özelleştirildiğimizde biz şuna inandık; Bizim patronumuz yolcularımız. Biz patronumuzu memnun etmek için çalıştık ve başardık. Dünyanın en büyük havayolu şirketi değiliz ama memnuniyette bizi kimse geçemez. Bizim patronumuz yolcumuz. Biz patronumuzu seviyoruz. Başarımız bundan geliyor” diye konuştu. Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici konferansın sonunda Temel Kotil’e plaket verdi.

 

APRON24.COM

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments