logo

İFLAS ETTİ 6 BİN KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARIYOR

malezya_ucak_harita

Geçtiğimiz yıl yaşanan MH17 kazası ve kaybolan MH370’den sonra zor günler geçiren Malezya Havayolları’nda, yeniden yapılanma tam bir kıyımla gerçekleşiyor.

Malezya Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Christoph Mueller, “fiilen iflas ettiğini” belirttiği şirkette yeniden yapılanmaya gidileceğini ve 6 bin kadar kişinin işine son verileceğini açıkladı.

Malezya Havayolları, geçen yıl yaşadığı iki felaketin ardından kamulaştırılmıştı. Şirketin 20 bin çalışanı bulunuyor. Christoph Mueller’in Mayıs’ta iş başına gelmesinden sonra şirkette bu değişimler bekleniyordu. Mueller, düzenlediği basın toplantısında, “Fiilen iflas noktasındayız. Şirketin performansındaki düşüş 2014’teki trajik olaylardan çok daha önce başlamıştı” dedi.

malezya_3

DÜŞEN VE KAYBOLAN UÇAK SONLARINI GETİRDİ

Geçen yıl Mart’ta Malezya Havayolları’nın bir uçağı 239 yolcu ve mürettebatıyla birlikte kaybolmuştu. Bundan dört ay sonra da başka bir uçak Ukrayna hava sahasındayken, karadan havaya fırlatılan bir füzeyle düşürülmüş uçaktaki 298 yolcu ve mürettebat can vermişti. Bu iki felaket, bir süredir zaten zor durumda olan ve bölgedeki güçlü rekabet yüzünden yıllardır zarara uğrayan havayolu için tükenişin son darbesi oldu.

Malezya Havayolları’nın 1 Eylül’de yeniden markalandırmaya gitmesi planlanıyor. Christoph Mueller, bazı piyasalarda Malezya Havayolları adının yıprandığını kabul etti ama sonbaharda şirketin adının ve logosunun değiştirilip değiştirilmeyeceği konusunda bilgi vermedi. Malezya Havayolları, 2015’te şirketteki “kanamanın durdurulmasını” hedefliyor; gelecek yıl yeniden istikrar sağlamayı ve 2017’de tekar büyümeye geçmeyi planlıyor.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?