logo

İSPANYA’DA DÜŞEN A400M TÜRKİYE İÇİN ÜRETİLMİŞ !

İspanya’da yere çakılan A400M, 3 nolu imalat üretimine sahipti ve Türk Hava Kuvvetleri’nin 10 uçaklık siparişinin arasındaydı.

A400-TURKI1

İlk test uçuşu için havalanan uçakta, tümü Airbus personeli olan 8 kişinin bulunuyordu. İçinde Türk personel yoktu. İlk test uçuşunu yapan A400M, kalkıştan sonra sola döndü, ancak birkaç dakika uçmasının ardından teknik bir sorun yaşadı. Pilotlar, kuleye acil durum bilgisi vererek geri dönmeye çalıştı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, uçak, sola doğru keskin yatışta, hızla irtifa kaybederek Coca Cola fabrikasının arazisine düştü.

CEj_ovaWEAAatrd

AİRBUS’TAN İLK AÇIKLAMA

Kaza sonrasında üretici firma Airbus tarafından yapılan açıklamada “Türkiye için imal ettiğimiz MSN23 numaralı A400M Sevilla’da düştü. Olayla ilgili kriz masası oluşturuldu. Kazayla ilgili daha fazla bilgi geldiğinde sizlerle paylaşacağız” denildi. Prosedürlere göre henüz Airbus’a ait olan uçağın yer ve uçuş güvenliğiyle ilgili  tüm testler yapılacak, ardından kabul aşamasına geçilecekti.

SDEVI-ABUS400M

Uçağın bu yıl içinde teslimatı planlanmıştı. Test aşamasının bitmesine kadar A400M Fransız sivil havacılığına ait geçici tescille uçmaya devam edecekti. Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde iki adet A400M yer alıyor. Bu uçaklar Kayseri Erkilet’te bulunan 12. Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’na bağlı 221. Filo’da görev yapıyor.

APRON24.COM

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?