logo

İSTANBUL AİRSHOW’UN AÇILIŞINDA ÖNEMLİ MESAJLAR

Cumhurbaşkanı Vekili Oktay, “Yeni Havalimanı’nın ek olarak 225 bin kişiye doğrudan ve dolaylı istihdam yaratacağı öngörülmektedir. Yeni Havalimanımız prestijimiz olmasının ötesinde, markamız olacaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Vekili ve Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Airshow 2018 Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bir dönem sivil havacılık sektöründe görev almış biri olarak fuarda bulunmaktan mutluluk duyduğunu anlattı.

İstanbul’un, TEKNOFEST’e ev sahipliği yaptığını, son derece başarılı bir organizasyon ve muhteşem bir ilgi ve katılımla sonuçlanan bu organizasyonun hemen arkasından kentin, sivil havacılıkta hem havayolları alanında, havalimanları bazında hem de havacılık endüstrisinin tedarik zincirinin oluşturulmasına yönelik iş dünyasını bir araya getiren yeni bir organizasyona ev sahiliği yaptığını belirten Oktay, sadece bir hafta öncesinde oluşan bu ilginin geçici olmadığını ve Türkiye’nin bu konuda son derece kararlı olduğu, olacağı ve sonuna kadar yürüyeceğinin en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

Bu yıl 150’nin üzerinde firma ve 40’ın üzerinde hava aracının sergileneceği bu organizasyonun, küresel havacılık sektörünün oyuncularını bir araya getirmesi bakımından önemli bir rol oynadığını anlatan Oktay, “Uluslararası havacılık camiasının bu etkinliğe 22 yıldır verdiği destek için teşekkür ediyorum. Türk sivil havacılığının son 15 yılda gösterdiği üstün performansla birlikte İstanbul Airshow, sadece 2 uçakla düzenlediği 1996 yılından bu yana büyük bir yol katetti.” ifadelerini kullandı.

Oktay, bu dönemde İstanbul’un dünyanın havacılık merkezlerinden biri olma yolunda hızla aldığı mesafenin dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Havacılık sektöründe ortaya konulan çabalar meyvesini vermektedir. Tüm etaplar tamamlandığında dünyanın en büyük 3 havalimanından biri olacak İstanbul’un yeni havalimanı için geri sayım başladı. 21 Haziran’da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, üçüncü havalimanımıza ilk inişini gerçekleştirmiştir. Ne kadar güvenli olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. İnşallah 29 Ekim’de havalimanımızın ilk etabı tamamen bitmiş ve hizmete açılmış olacaktır. Yılda 90 milyon kapasiteye sahip bu önemli eser için hedefimiz, 2023’te 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşmaktır. Ayrıca yeni havalimanının ek olarak 225 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam imkanı yaratacağı öngörülmektedir. Türkiye sivil havacılık sektörünün yeni merkezi ve cazibe adası haline gelecektir. Yeni havalimanımız bizim prestijimiz olmasının ötesinde markamız olacaktır. ”

Oktay, etkinlikte Avrupa’dan Balkanlara, Asya’ya havacılık ve havalimanı endüstrilerindeki uzun süredir birikmiş ve yeni ortaya çıkan tecrübeleri konuşacaklarını söyledi.

“Avrasya bölgesi bu fırsattan ne kadar yararlanıyor?” 

Oktay, bölgedeki diğer ülkelerden daha önce yeniden yapılandırma dönemine girmiş bir ülke olarak Türkiye’nin söz konusu pazar için mükemmel bir kıstas oluşturduğuna dikkati çekerek, “Ülkemiz Avrasya’daki havacılık ve havalimanı endüstrisi için önemli bir lider rol üstlenmektedir. Bu rolün farkında olarak olarak Airshow İstanbul’da olabildiğince yeni teknolojiler ve inovasyon tabanlı çalışmalarla zenginleştirilmiş bir platform oluşturulması hedeflenmiştir. Hava araçları, hava motorları, seyrüsefer sistem ve ekipmanları, kabin içi tasarımı, iniş takımları, hava aracı, operasyon ve uçuş hizmetleri, kargo operatörleri hakkında bir çok güncel bilgi, güncel teknoloji ve yeniliği bu organizasyonda hep birlikte takip ediyor olacağız.” diye konuştu.

Aynı şekilde operatörler ve servis sağlayıcıları, yer hizmetleri, yakıt hizmetleri, güvenlik hizmetleri, havalimanı ve terminal inşaatı gibi konulardaki son gelişmelerin bu organizasyonda değerlendirme imkanı bulunacağını belirten Oktay, Avrasya havacılık sektörü açısından değerli temsilcilerle bu organizasyon kapsamında bir çok konunun ele alınacağını ifade etti.

“2017 tarifeli uçak kalkışı tüm zamanların en yükseği” 

Oktay, bu konulardan en önemlisinin, yeni imkanlar ve fırsatlar olacağını belirterek, bu imkan ve ve fırsatlara baktıklarında “Avrasya bölgesi bu fırsattan ne kadar yararlanıyor veya daha fazla neler elde edebilir?” konusuna özellikle odaklanmakta fayda olacağını vurguladı.

Oktay, 2017 tarifeli uçak kalkış sayısının tüm zamanların en yükseği olarak 37 milyona ulaştığına dikkati çekerek, “Avrupa uluslarası tarifeli yolcu trafiği 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8,1’lik bir artış, yüzde 37 payla ilk sırada yer almış durumda. Avrupa’yı yüzde 29 pay ve bir önceki yıla göre yüzde 10’a yaklaşan artışla Asya pasifik izlemiştir yüzde 9,6 ile. Bu büyük pastadan pay almak ise Avrasya bölgesinin temel amaçlarından biri olmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

“Tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracat kalemi”

Türkiye’nin bu yolda önemli mesafeler aldığını aktaran Oktay, şunları kaydetti:

“Sivil havacılıkla eş zamanlı olarak savunma sanayi ve askeri alanlarda havacılık anlamında büyük işler başardık. Bugün Türkiye ürettiği İHA ve SİHA’larla küresel pazara açılma yolunda ilerliyor, hem de hızla ilerliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015’ten bu yana operasyonel olarak kullandığı Fırat Kalkanı ve Zeytindalı harekatlarında görev yapan yerli ve milli İHA’larımızın Katar’da düzenlenen Doha Uluslarararası Deniz Savunma Fufarı ve Konferansında ilk ihracatı gerçekleştirildi. Yine askeri teknolojiler konusunda özellikle ön plana çıkan Atak taarruz helikopterimiz, Türk havacılığının gurur tablolarından biridir. Şu sıralar Pakistan için 30 adet T-129 Atak taarruz helikopteri üretiyoruz. Pakistan’la yaptığımız bu anlaşma 1,5 milyar dolarlık hacmi ile tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracat kalemimiz olmuştur. Bunların yanı sıra devam eden Atak 2 milli muharip jet, 10 ton sınıfı özgün genel maksat helikopteri ve Hürjet gibi yerli ve milli projelerimiz, devam eden yüzlerce projelerimizden sadece bir kaçıdır.”

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI HAVACILIKTA YENİ BİR DÖNEMİ BAŞLATACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da dünya havacılık sektörünü bir araya getiren fuarın öneminin her geçen gün arttığını söyledi.

İçinde bılınduğumuz çağın ”iletişim” çağı olarak adlandırıldığını ifade eden Turhan, ”Benim tercihim ulaşım çağı olarak adlandırılmasıdır. İnsanın, malların ve bilginin dolaşımı ve ulaşımı” diye konuştu.

Ülkeyi ulaşım noktasında taçlandırdıklarını kaydeden Turhan, havacılıkta tarihi başarılara imza attıklarını kaydetti.

İstanbul Yeni Havalimanı ile havacılıkta yeni bir dönemi başlatacaklarını  anlatan Turhan, ”Ülkenin havacılık kabiliyeti her geçen gün artıyor. Havacılık ve uzay sanayindeki amacımız, üreten, geliştiren ve ihraç eden bir ülke olmaktır. 200 milyon yolcu havalimanında yerli ve milli uçakların iniş kalkışı artık hayal değil. Bizim hayallerimiz başkalarırnrn kabusu olsa da yolumuzdan dönmeyeceğiz” diye konuştu.

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi de  konuşmasında ”Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları olarak, ülkemiz havacılığının gelişimi için çalışmayı en büyük görev biliyoruz. 1996’dan beri düzenlenen ve havacılıkta bölgemizin en önemli etkinliklerinden olan İstanbul Airshow’un ana sponsor olmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

Ekşi şöyle devam etti.

”Türkiye büyüyor, Türk havacılığı yüksekten uçuyor. 2003 yılından itibaren Türkiye’deki hem sivil havacılık hem de uzay teknolojileri alanlarındaki yatırımlarla milletçe övünç duyuyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sivil havacılığa göstermiş olduğu yakın ilgi sayesinde artık havayolu halkın yolu haline geldi. 20 sene önce hayali bile imkânsız olan bir noktaya güçlü bir liderlik vizyonu ile kavuştuk. Bugün, bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları, dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu konumuna yükselmiştir.
Son yıllarda yaşadığımız gelişmeler doğrultusunda Türkiye olarak artık biz de dünya
havacılığında sadece taşıma alanında değil bakım ve üretim alanında da söz sahibi konuma geldik. Bu sektörde çeşitli kademelerde yıllarca bulunmuş biri olarak bu eşsiz yükselişimizi dünyanın her tarafında keyifle anlatıyor ve haklı gururunu kalbimde taşıyorum.

Türk Hava Yolları olarak son on beş yılda yakaladığımız büyüme ivmemizi yeni evimiz İstanbul Yeni Havalimanı’na geçişimizle taçlandıracağız. İstanbul’u havacılıkta dünya merkezi haline dönüştürecek yeni evimizde sizleri değişen marka yüzümüzle ağırlayacağımız günü heyecanla bekliyoruz.  Milletimizin 2023 yürüyüşüne katkı sağladığımız için gururluyuz. Hep beraber yükseleceğiz. Biz, Türk Hava Yolları olarak bu uçuşa hazırız. Bu vesileyle, ülkemizin gelişimi için eğitim, teknoloji ve altyapı gibi konularda bilgi paylaşımına ve ortaklıklara her zaman açık olduğumuzu tekrarlamak istiyorum.”

TUSAŞ’IN 10 YILLIK HEDEFİ 20 MİLYAR CİRO

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı oğuz Borat, bu yıl 12.’si düzenlenen fuarda özgün modellerle yer almaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

Son 20 yılda TUSAŞ2ın önemli atılımlar gösterdiğini ifade eden Borat, önümüzdeki 10 yılda 10 milyar ciro ve 20 bin personele ulaşmayı amaçladıklarını kaydetti.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments