logo

İTALYA’DA VEKİLLER EKONOMİDE UÇACAK !

italya_meclis_1

İtalya’da milletvekillerinin seyahat masrafları için ayrılan ödenek önemli ölçüde kesiliyor. Muhalefetin sunduğu önergenin mecliste kabul edilmesiyle, mevcut milletvekilleri ekonomi sınıfında seyahat edecek, eski milletvekillerine ödenen seyahat giderleri ise tamamen kesilecek.

Kamu harcamalarının kısılması taraftarı olan ve kendi milletvekili maaşlarını da kesen 5 Yıldız Hareketi, başta eski milletvekillerinin masrafları olmak üzere parlamentonun seyahat giderlerinin kısıtlanması için bir süredir çalışıyordu.

5 Yıldız Hareketi’nin bu yöndeki önergesi dün Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Buna göre, 1 Ocak 2016’dan itibaren, eski milletvekillerinin seyahat giderleri parlamento tarafından karşılanmayacak.

Aktif olarak görev yapan milletvekilleri ise uçaklarda ekonomi sınıfında seyahat edecek, ancak uçuş süresinin 4 saati geçtiği durumlarda milletvekillerinin first-class bilet masrafı karşılanacak.

kabin

5 Yıldız Hareketi milletvekili Riccardo Fraccaro önergenin kabul edilmesinin ardından, “Bu 5 Yıldız Hareketi’nin zaferidir. 2,5 yıldır bunun için savaşıyorduk” dedi. Fraccaro, yalnızca eski milletvekillerinin seyahat harcamalarının kesilmesi sayesinde yaklaşık 1 milyon Euro tasarruf edileceğini de söyledi.

5 Yıldız Hareketi, 2014’te milletvekillerinin uçak masrafları için 7,5 milyon Euro, tren biletleri için de 2 milyon Euro harcadığına dikkat çekti.

Ekonomik kriz sebebiyle bir dizi tasarruf tedbirini uygulamaya koyan İtalya’da kamu harcamalarını kısmak için de çeşitli adımlar atılmış; bakanlıklara ait araçlar internet üzerinden açık artırmaya çıkarılmış, kamu kurumlarında çalışan üst düzey yetkililerin maaşlarında da tavan seviyesi düşürülmüştü.

Kesintilere rağmen İtalya halen, Avrupa’da milletvekili maaşı en yüksek ülkelerden biri. 2013 verilerine göre İtalyan milletvekilleri yılda ortalama 172 bin Euro kazanıyor.

Kesintilere rağmen İtalya halen, Avrupa’da milletvekili maaşı en yüksek ülkelerden biri. 2013 verilerine göre İtalyan milletvekilleri yılda ortalama 172 bin Euro kazanıyor.

 

Övgü Pınar-bbctürkçe

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?