logo

KADIN PİLOTA 25 YIL HAPİS CEZASI VERİLEBİLİR

Rusya Soruşturma Komitesi temsilcisi Vladmir Markin, Lugansk’ta Rus gazetecileri öldürmekle itham edilerek, Rusya’ya kaçırılan Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili, AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’ya 25 yıl hapis cezası verilebileceğini açıkladı.

pilot_nadya

Vladmir Markin, gazetecilere yaptığı açıklamada, soruşturma görevlilerinin suçlamayı değiştirmesi nedeniyle Savçenko’nun suç ortağı olduğu için değil “iki ve daha fazla kişinin tehlikeli yolla cinayeti” için cezalandırılacağını belirtti.

Savçenko’nun düzenlediği topçu bombardıman sonucu yaralanmış olabilecek sivilleri öldürme teşebbüsünde bulunmakla ve Rusya sınırını yasa dışı şekilde geçmekle itham edildiğini ifade eden Markin, “Söz konusu maddede ömür boyu hapis cezasına kadar ceza öngörülüyor, ama Rusya Ceza Kanunu’na göre kadınlara ömür boyu hapis cezası verilmiyor. Böylece Savçenko’ya en fazla 25 yıl hapis cezası verilebilir” diye konuştu.

Terörle mücadele operasyonuna gönüllü olarak katılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, 18 – 19 Haziran tarihinde Lugansk bölgesi Sçastye şehri yakınlarında “Lugansk Halk Cumhuriyeti”ayrılıkçıları tarafından rehin alınmıştı.

8 Temmuz tarihinde Savçenko’nun Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu bulunduğu öğrenildi. Nadejda Savçenko, Ukrayna’da Rus gazetecileri öldürmekle suçlanıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Nadejda Savçenko’nun Rusya’ya sevk edilmesine ilişkin dava açıldı.

Nadejda Savçenko, Ukrayna’da Ekim ayında düzenlenen Parlamento seçimlerinde Batkivşçina Partisi’nden milletvekili oldu, 19 Kasım tarihinde ise Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, Savçenko’yu Ukrayna Parlamentosu milletvekili olarak kaydetti. Ardından Savçenko, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden istifa mektubu yazdı.

Ukrayna Parlamentosu, 25 Aralık tarihinde Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko’nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna heyetine dahil edilmesini kararlaştırdı.

 

Kaynak:Kırım Haber Ajansı

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?