logo

KAPIYI BALTAYLA KIRMAYA ÇALIŞTI !

Germanwings uçağının kaptan pilotunun, ikinci kaptan Lubitz tarafından kilitlenen kokpit kapısını baltayla kırmaya çalıştığı ortaya çıktı.

balta

Alman Bild gazetesinin haberine göre, Fransa’da düşen uçağın kaptan pilotu, ikinci pilot Andreas Lubitz’in içerinden kilitlediği kokpit kapısını kırmak için balta kullandı. Bu iddia, yolcuların son ana kadar kokpitte yaşananlardan haberdar olmadığını belirten Fransız savcılığının açıklamasıyla çelişti.

kokpit_1

KAPIYI BALTAYLA KIRMAYA ÇALIŞTI !

Barcelona-Düsseldorf seferini yaparken Fransız Alpleri’nde düşen Germanwings yolcu uçağıyla ilgili bir ayrıntı daha ortaya çıktı. Bild’in haberine göre, Fransa’da düşen uçağın kaptan pilotu, ikinci pilotun içerinden kilitlediği kokpit kapısını baltayla kırmaya çalıştı. Gazete bu iddiasını güvenlik kaynaklarına dayandırdı. AFP’ye konuşan Germanwings sözcüsü, uçakta balta olduğunu doğruladı. Bu aletin, “A320 güvenlik ekipmanının bir parçası olduğu” belirtildi.

german_kaza_lubitz

BALTA DETAYI İLK KEZ ORTAYA ÇIKTI

Fransız savcılığı, Airbus A320 tipi uçağın ikinci pilotu Lubitz, kaptan pilot kokpitten çıktıktan sonra uçağı kasten düşürdüğünü açıklamıştı. Lubitz’in kokpit kapısını içeriden kilitlemesi üzerine, kaptan pilotun son çare olarak zırhlı kapıyı kırmaya çalıştığı belirtilmiş ancak detay verilmemişti.

Airbus A320 tipi uçakların kokpit kapısındaki gözetleme deliği. Deliğe dışarıdan bakıldığında içerisi görülmüyor. 11 Eylül saldırılarından sonra kokpit girişine de sınırlama getirildi. Buna göre pilotlar sadece kişisel ihtiyaçlar için kokpitten çıkabiliyor. Kokpite elektronik şifreyle giriliyor.

Öte yandan kazadan canlı kurtulan olabileceği umuduyla, Fransız Alpleri’ndeki arama çalışmaları sürüyor.

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments