logo

KELEBEK KOLEKSİYONUN VAR MI ?

Alman Lubitz’in Germanwings uçağını Fransa’da kasten düşürmesinin ardından Lufthansa’nın pilotlara uyguladığı psikolojik testler tartışılıyor. Testlerde pilotlara “Kelebek koleksiyonun var mı?” gibi çok tuhaf sorularda yöneltiliyor.

german_kelebek

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, Fransa’da yolcu uçağını kasten düşüren pilotunun nasıl bir pilotluk eğitiminden geçtiğini araştırdı.Gazete Germanwings’in bağlı olduğu Lufthansa’nın pilot eğitim merkezinde pilot adaylarına sorulan psikolojik test sorularını da haberleştirdi.

german_pilot_doctor

“KELEBEK KOLEKSİYONUNU PİLOTLUKLA NE İLGİSİ VAR ?”

Bremen’deki Lufthansa pilot eğitim merkezinde, psikolojik testte sorulan soruları değerlendiren ancak  soyadını vermeyen Kramer isimli bir pilot, kendilerine ‘Kelebek kolleksiyonun var mı?’ diye sorulduğunu anlattı. Kramer “Kelebek koleksiyonuyla pilotluk arasındaki bağı hala kurabilmiş değilim” dedi.

german_kokpit

ROL YAPMA OYUNLARI NEYE YARIYOR ?

Lufthansa, pilotlara uyguladığı psikolojik testleri Alman Havacılık Merkezi ile birlikte hazırlıyor. Bu test uluslararası çapta saygı gören, en zorlu testlerden biri olarak gösteriliyor. Süddeutsche Zeitung’a konuşan bir yetkili, eğitimler sırasında ekipler halinde rol yapma oyunları oynandığını, bu sayesinde pilotların birlikte uçtukları ekip arkadaşlarının tuhaf davranışlarını fark edebildiğini söyledi.

german_askeri_pilot

“EĞİTİMDE KOLAY AMA GERÇEK HAYATTA ZOR”

Yetkiliye göre eğitimler sırasında garip davranışların fark edilmesi kolay. Pilot adayları bu eşli psikolojik oyunlarda garip davranışları hemen denetçiye iletiyorlar. Chandler gerçek hayatta bunu o kadar kolay olmadığını belirtip, “Çok farklı karakterler var. Benim için doğru olan başkası için olmayabilir” diyor.

Daha sonra sivil havacılığa geçebilen askeri pilotların geçtiği testler de oldukça zorlu. Ruhsal dengenin sağlamlığının farklı eğitimlerle testlerden geçirildiği Alman askeri pilotluk eğitiminde, pilot adaylarından bir nehri bir kez geçtikten sonra tekrar kuru kıyafetler giyip geri dönmeleri, bunu defalarca tekrarlamaları isteniyor.

lubitz_yuz_1

BİLD: “LUBİTZ’İN GÖRME BOZUKLUĞU VARDI”

150 kişiyle uçağı düşüren Germanwings pilotu Andreas Lubitz, 2013’te psikolojik testlerden geçmişti. Lubitz’in kız arkadaşından yeni ayrıldığı ve ‘depresyon’da olduğu Alman medyasında sıklıkla yer alan haberlerden biri. En son Bild gazetesi 28 yaşındaki pilotun görme bozukluğu olduğunu da yazdı.

Ayrıca Lubitz’in evinde ‘dağ gibi ilaç’ kutularının bulunduğu da gazetenin haberine yer aldı. Bu ilaçların çoğunun depresyon hapları olduğu belirtildi.

Her ne kadar uçağı pilotun kasten düşürdüğü yaygın olarak kabul görmüş olsa da Fransız savcılar ‘teknik arıza’ ihtimalini de tamamen dışlamadıklarını açıkladı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?